کد خبر:171554
پ
محمدرضا پورابراهیمی
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

۱۰۵ میلیارد دلار منابع به صندوق توسعه ملی تخصیص یافته است/ صندوق توسعه ملی به تهدیدی برای کشور تبدیل شده است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه صندوق توسعه ملی به تهدیدی برای کشور تبدیل شده است از تخصیص ۱۰۵ میلیارد دلار منابع به این صندوق خبر داد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه صندوق توسعه ملی به تهدیدی برای کشور تبدیل شده است از تخصیص ۱۰۵ میلیارد دلار منابع به این صندوق خبر داد.

 

*** تخصیص منابع به صندوق توسعه ملی

 

به گزارش سروش، محمدرضا پورابراهیمی در دومین همایش علمی صندوق ثروت ملی و عدالت بین نسلی، اظهار داشت:

تا کنون ۱۰۵ میلیارد دلار منابع به صندوق توسعه ملی اختصاص یافته که از این مبلغ ۶۵ درصد به دولت، ۲۰ درصد به نهادهای عمومی و ۱۵ درصد به بخش خصوصی اختصاص داده شده است.

از ۱۵ درصدی که به بخش خصوصی اختصاص یافته بارها مشمول استمهال پی‌درپی شده‌اند و از این میزان نیز ۳ میلیارد دلار معوق شده است.

در شرایطی که بودجه کشور ناتراز باشد و حاکمیت دولت در بخش اقتصاد را شاهد باشیم، جایگاه صندوق با هدف‌گذاری پیش‌بینی شده فاصله می‌گیرد.

 

وی در ادامه تصریح کرد:

در شرایط موجود صندوق توسعه ملی به تهدیدی برای کشور تبدیل شده است، زیرا دولت‌ها برای رفع ناترازی بودجه خود به سراغ این صندوق می‌رود، درحالی‌که اگر صندوق نبود دولت سراغ مولدسازی دارایی خود می‌رفت و هم اکنون بیشترین فشار ناترازی بودجه را صندوق متحمل می‌شود.

دولت‌های گذشته هر چه منابع به صندوق توسعه ملی واریز کردند، بیشتر دریافت می‌کردند و برای نمونه دولت گذشته ۲ برابر واریزی به صندوق توسعه ملی از آن برداشت کرد.

 

*** اصلاح ساختار بودجه اولویت دولت و مجلس است

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه بیان کرد:

مهم‌ترین اولویت دولت و مجلس در شرایط موجود باید اصلاح ساختار بودجه باشد و در دولت وقت تغییراتی انجام شد، اما با نقطه مطلوب فاصله دارد و ۴۰ درصد بودجه کشور ناتراز است که این وضعیت ناپایداری است.

 

وی در ادامه افزود:

مولدسازی کار دشوار و هزینه‌بر است و بر اساس آمار خزانه، در بحث مولدسازی دارایی دولت قبل ۱۸ هزار هزار میلیارد تومان دارایی مولد را حتی شناسایی نکرده است.

 

*** استمرار وضعیت موجود صندوق توسعه ملی به صلاح کشور نیست

 

به گزارش سروش، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با تاکید بر اینکه استمرار وضعیت موجود صندوق توسعه ملی به صلاح کشور نیست، افزود:

تغییرات نرخ ارز موجب شده بسیاری حاضر به بازپرداخت تسهیلات خود به‌صورت ارزی به صندوق نباشند و در نتیجه فعالیت صندوق از حالت سرمایه‌گذاری به استقراضی تبدیل شده است.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه