کد خبر:171607
پ
انصاری
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس:

دولت سیزدهم با شجاعت همه هزینه‌های اصلاح اقتصادی را پذیرفت/ در نحوه و زمان اجرای تحول بزرگ اقتصادی بین دولت و مجلس اختلاف نظر وجود دارد

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه دولت سیزدهم با شجاعت همه هزینه‌های اصلاح اقتصادی را پذیرفت از وجود اختلاف نظر بین دولت و مجلس در نحوه و زمان اجرای تحول بزرگ اقتصادی خبر داد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه دولت سیزدهم با شجاعت همه هزینه‌های اصلاح اقتصادی را پذیرفت از وجود اختلاف نظر بین دولت و مجلس در نحوه و زمان اجرای تحول بزرگ اقتصادی خبر داد.

 

*** اجرای نظام عادلانه‌سازی یارانه‌ها

 

به گزارش سروش، مجید انصاری درباره اجرای نظام عادلانه‌سازی یارانه‌ها ، گفت:

اصلاحات اقتصادی با تمرکز بر اصلاح ارز ترجیحی،‌ ضرورتی انکارناپذیر است.

همه کارشناسان معتقد هستند اقتصادی که بر مبنای ارز ترجیحی و رانت‌های در سایه باشد، باید اصلاح شود زیرا تولیدکنندگان که گرداننده چرخ اقتصاد هستند، در این اقتصاد سهمی ندارند.

براساس آمار موجود در سال‌های اخیر فقط تعداد کمی از مردم از یارانه‌های پیدا و پنهان استفاده می‌کردند، یارانه ارزی در حقیقت نوعی رانت بلاوجه بود که عده‌ای از آن بهره‌مند شدند.

 

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم تحقق عدالت اجتماعی، بیان داشت:

دولت رییسی با شجاعت همه هزینه‌های اصلاح اقتصادی را پذیرفت و پا به میدان اصلاح اقتصادی و توزیع عادلانه یارانه‌ها گذاشت.

مجلس در بودجه ۱۴۰۰ بر اصلاح ارز ترجیحی تاکید داشت اما دولت دوازدهم اراده ای برای این اصلاح اقتصادی نداشت.

در بودجه ۱۴۰۱، مجلس به دولت اجازه داد نسبت به اصلاح ارز ترجیحی با ایجاد ساز و کارهای مناسب اقدام کند، رییس جمهور نیز مسئولیت این کار را پذیرفت.

 

*** در نحوه و زمان اجرای تحول بزرگ اقتصادی بین دولت و مجلس اختلاف نظر وجود دارد

 

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به تلاش‌های رییس جمهور برای تحقق وعده‌های انتخاباتی‌اش افزود:

رییس جمهور با استفاده از  نظرات دقیق کارشناسان در راستای تحقق مصوبات مجلس شورای اسلامی برای توزیع عادلانه یارانه‌ها گام برداشته است.

 

انصاری با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه همه باید از دولت حمایت کنند، گفت:

بنای دولت جراحی اقتصادی است که در دولت‌های گذشته اهمیتی به آن داده نشده است البته ممکن است در نحوه و زمان اجرای این تحول بزرگ اقتصادی بین دولت و مجلس اختلاف نظر وجود داشته باشد اما در اصل موضوع همه متفق‌القول هستند.

 

*** لزوم اقناع سازی مردم برای این تحول بزرگ اقتصادی

 

وی با بیان اینکه رییس جمهور بر لزوم اقناع سازی مردم برای این تحول بزرگ اقتصادی تاکید دارد ، یادآور شد:

با فرهنگ سازی و روشنگری دقیق و استفاده از تجارب موفق برخی از دولت‌ها و تجارب ناموفق و تلخ برخی دیگر از دولت‌ها، فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، می‌توانیم زمینه را برای این جراحی بزرگ اقتصادی فراهم کنیم.

 

انصاری با بیان اینکه در طرح تحول اقتصادی، وارد کننده و صادرکننده منتفع خواهند شد، گفت:

حذف رانت‌های اقتصادی و سیاسی و تبیین این موضوع موجب جلب اعتماد مردم به دولت می‌شود. مردم متوجه خواهند شد که رانتی که پیش از این برای بهره‌مندی عده‌ای خاص وجود داشته، قطع شده است.

 

نماینده مردم رستم و ممسنی در مجلس با بیان اینکه این جراحی اقتصادی قطعا تبعاتی دارد، تصریح کرد:

در بلند مدت این اصلاح اقتصادی به سود اقتصاد کشور تمام می‌شود و دولت می‌تواند با همراهی مجلس، قوه قضاییه و سایر سازمان‌ها، نهادها و رسانه‌ها با همراهی مردم و نظرات عملیاتی کارشناسان با کمترین هزینه مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.

 

*** نمایندگان با مردم ارتباط تنگاتنگی دارند 

 

انصاری درباره اینکه نمایندگان مجلس تا چه میزان در طرح تحول اقتصادی دولت همراه هستند، اظهار داشت:

نمایندگان از مشکلات کشور با خبر هستند و اگر گاهی دغدغه مند صحبت می‌کنند به این دلیل است که با مردم ارتباط تنگاتنگی دارند و نگرانند که با توجه به شرایط سخت اقتصادی، عملکرد دولت نتواند تضمین لازم را در کم کردن فشار بر مردم ارائه دهد.

 

به گزارش سروش، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان، خاطرنشان کرد:‌

اما مجلس تمام قد از مصوبه خود و عملکرد دولت و تصمیمی که رییس جمهور در اجرای این مصوبه دارد، دفاع می‌کند و لازم است در این جهت همدلی کاملی بین مردم و مسوولان شکل بگیرد.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه