کد خبر:171953
پ
دنیانور
عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد:

از جان تولید چه می‌خواهید؟/ امان از این بخشنامه‌های خلق‌الساعه/ چه کسی پاسخگوی ضرر و زیان وارده به تولیدکنندگان، مردم و اقتصاد کشور به دلیل صدور بخشنامه‌های متعدد خلق‌الساعه خواهد بود؟/ چرا تصمیم‌ها و بخشنامه‌ها پشتوانه کارشناسی ندارد؟/ چرا تا این حد بلا بر سر تولید کشور می‌آورید؟

عضو هیئت رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد با انتقاد از صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه متعدد بدون پشتوانه کارشناسی در صنعت کشور، خواستار پاسخگو بودن مسئولان نسبت به ضرر و زیان وارده به تولیدکنندگان، مردم و اقتصاد کشور شد.

عضو هیئت رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد با انتقاد از صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه متعدد بدون پشتوانه کارشناسی در صنعت کشور، خواستار پاسخگو بودن مسئولان نسبت به ضرر و زیان وارده به تولیدکنندگان، مردم و اقتصاد کشور شد.

 

*** وضع عوارض صادراتی بر محصولات معدنی
 

به گزارش سروش، به نقل از صنایع، دولت سیزدهم با شروع سال جدید با صدور یک بخشنامه ناگهانی، تصمیم به وضع عوارض صادراتی بر صادرات مواد معدنی گرفت.

این تصمیم در شرایطی گرفته شد که بازارهای جهانی متاثر از جنگ روسیه و اوکراین نیازمند عرضه محصولات معدنی بود و تولیدکنندگان ایران فرصتی مناسب برای در اختیار گرفتن حداکثری بازارهای بین‌المللی را داشتند.

لذا بسیاری از تولیدکنندگان، فعالان اقتصادی و کارشناسان نسبت به این تصمیم واکنش‌نشان دادند زیرا این تصمیم نه تنها ضرر زیادی را به برخی تولیدکنندگان و صادرکنندگان زد بلکه باعث شد آنها بازارهای صادراتی خود را که با مشکلات زیادی بدست آورده بودند نیز از دست بدهند.

این نمونه‌ای از بخشنامه‌های خلق الساعه و فاقد پشتوانه کارشناسی بود که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان از چالش‌های اصلی تولید و اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

احمد دنیا نور از کارشناسان اقتصادی که در حال حاضر از اعضای هیئت رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز می‌باشد از منتقدان این موضوع می‌باشد که در یکی از نشست‌های فعالان حوزه صنعت با اصحاب رسانه به این موضوع پرداخته است.

 

*** فرصتی که بر باد رفت
 

احمد دنیانور در این بخش از اظهارات خود ضمن اشاره به آشفتگی بازارهای جهانی در پی جنگ روسیه و اوکراین و فرصت مناسب ایران برای استفاده از این شرایط، بیان داشت:

دولت به‌جای استفاده از شرایط پیش آمده، در تاریخ ۲۳ فروردین‌ماه، به صورت ناگهانی برای صادرات محصولات معدنی عوارض صادراتی وضع می‌کند و پس از آنکه مشخص شد این تصمیم اشتباه است در تاریخ ۲۳ اردیبهشت‌ماه بخشنامه مذکور را لغو می‌کند.

این تصمیمات منجر به این شد که بسیاری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان بازارهای صادراتی خود را از دست بدهند و ترک‌ها و چینی‌ها جایگزین ایرانی‌ها در بازارهای جهانی شود.

همچنین پس از روس‌ها با عرضه زیر قیمت محصولات خود بخش قابل توجه دیگری از بازارهای ایران را در اختیار گرفتند.

 

*** تصمیمات خلق‌الساعه و غیر کارشناسی
 

کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص آمار و ارقام صادرات و درآمد ایران از محصولات فولادی، توضیح داد:

میزان صادرات فولاد ایران به صورت سالیانه ۹ میلیون تن و درآمد حاصل از بیش از ۶ میلیار دلار، یعنی نزدیک به ۲۰ درصد از درآمد ارزی کشور است.

با این شرایط، دقیقا در زمانی که بازار‌های بین‌المللی آمده و پذیرای ورود محصولات فولادی ایران است، دولت با تصویب بخشنامه مذکور روند صارداتی کشور را دچار اختلال می‌کند.

همچنین شاخص بورس ایران در زمان تصویب این بخشنامه با سقوط ۳۳ هزار واحدی همراه شد و این به معنی از بین رفتن پول سرمایه‌گذار و مردم است.

 

دنیانور ضمن انتقاد از عدم پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در قبال این تصمیم، ادامه داد:

متاسفانه تاکنون هیچ توضیحی برای این تصمیم داده نشده و هیچ کس دلیل کارشناسی شده‌ای ارائه نداده است.

تولیدکنندگان فولاد بار‌ها اعلام کردند، مصرف فولاد در کشور تنها ۱۵میلیون تن است، این در شرایطی است که میزان تولید در کشور ۳۰ میلیون تن است.

بنابراین دولت به نحوی می‌خواهد با جلوگیری از صادرات به بازار داخلی کمک کند؟

میزان تولید اسلب در کشور ۶ میلیون تن است ولی تنها ۲ میلیون تن آن در داخل مصرف می‌شود و باید ۴ میلیون تن صارد شود.

چرا مانع ورود تولیدکنندگان به بازارهای خارجی می‌شوید؟

 

*** فاجعه‌ای که بی‌پاسخ ماند!
 

به گزارش سروش، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان، ضمن اشاره به ممنوعیت صادرات سنگ آهن در دولت قبل توسط معاون وزیر صمت، بیان کرد:

بسیاری از تولیدکنندگان که در بازارهای خارجی فعالیت داشته‌اند پس از این تصمیم به قوه‌ قضائیه پناه آوردند و این نهاد عملکرد اقتصادی بهتری نسبت به دولت داشت و بخشنامه مذکور را لغو کرد و حتی اعلام کرد معاون وزیر صمت اجازه گرفتن چنین تصمیماتی را ندارد!

این فرد پس از وارد کردند ضرر چند هزار میلیارد تومانی به تولیدکنندگان هیچ پاسخی برای صدور چنین بخشنامه‌ای نداد.

تولیدکنندگان ایرانی به دلیل تحریم‌های ظالمانه، محصولات خود را ۱۰ الی ۱۵ درصد زیر قیمت بازارجهانی عرضه می‌کنند.

همچنین نرخ تسعیر ارز برای تولیدکنندگان به نرخ ارز نیمایی است که مشکل به صورت مشترک بارای تولیدکنندگان دولتی و خصوصی وجود دارد.

چرا تصمیمات کارشناسی شده در وزارت خانه‌ها گرفته نمی‌شود؟

مشاورین بخش خصوصی  قبل و بعد از انقلاب همواره به دولتمردان مشاوره می‌دادند؛ چرا در حال حاضر این اتفاق نمی‌افتد؟

دولت بخشنامه کرده است که آهن اسفنجی را بازرگانان نیز می‌توانند معامله کنند.

این مطلب را افرادی که درکی از اقتصاد ندارند نیز متوجه می‌شوند که با اعمال چنین تصمیماتی شرایط ورود دلالان به این زمینه هموار می‌شود.

تولید تنها راه خروج کشور از بحران و ایجاد رونق اقتصادی است و تمام ارکان نظان بارها نسبت به این موضوع تاکید کرده‌اند.

دولت‌ها به‌جای ایجاد زیرساخت‌های لازم و رفع مشکلاتی نظیر برق، گاز و آب به سراغ دستکاری و دخالت در بازار رفته است که منجر به تعطیلی کارخانه‌ها خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول