کد خبر:172225
پ
واردات خودرو
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در واکنش به اظهارات اخیر سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع مجلس:

آقای سیاهکلی اگر با مردم صادق هستید و برای آن‌ها کار می‌کنید متنی که شما و همکارانتان می‌خواستید برای واردات خودرو مصوب کنید را منتشر کنید/ آنچه آقای سیاهکلی و همکارانشان می‌خواستند برای واردات خودرو تصویب کنند انحصار در انحصار مطلق بود و حتی تولیدکنندگان داخلی نیز با آن مخالف بودند/ آقای سیاهکلی آیا اختیارات واردات خودرو را صرفاً در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار دهیم انحصار نیست؟/ اظهارات آقای سیاهکلی صرفاً برای مدیریت افکار عمومی حوزه انتخابیه است

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به ادعای اخیر سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس که واردکنندگان خودرو را مخالف واردات خودرو معرفی کرده بود، واکنش نشان داد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به ادعای اخیر سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس که واردکنندگان خودرو را مخالف واردات خودرو معرفی کرده بود، واکنش نشان داد.

 

*** واردات خودرو

 

به گزارش سروش، به نقل از صنایع، چند وقتی است که موضوع واردات خودرو به یکی از سوژه‌های داغ خبری تبدیل است و از مسئولان و کارشناسان گرفته تا فعالان این صنعت و مردم درباره آن اظهار نظرهای مختلفی دارند.

چندی پیش نیز جلسه‌ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تنظیم مصوبه واردات خوردو با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت، خودروسازان، واردکنندگان و تعدادی از مسئولان مرتبط در این حوزه تشکیل شد که در نهایت به دلیل عدم تفاهم نظر میان اعضاء، این جلسه خروجی مثبتی نداشت.

پس از این جلسه، آقای سیاهکلی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با یکی از رسانه‌ها، ضمن انتقاد از این موضوع، مخالفت نماینده واردکنندگان خودرو با واردات را علت تصویب نشدن مصوبه مورد نظر در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای واردات خودرو معرفی کرد.

 

*** مخالفین واردات خودرو

 

لطف الله سیاهکی، در گفتگو با رسانه‌ها و در خصوص موافقین و مخالفین واردات خودرو، اظهار داشت:

در کمیته اقتصادی تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان تولیدکنندگان خودرو اعم از سایپا و ایران خودرو و همچنین نمایندگان وزارت صمت، دانشگاه‌ها، قطعه‌سازان و مجلس با واردات خودرو موافق بوده‌اند و تنها مخالف این طرح، نماینده واردکنندگان خودرو بود!

 

*** دلیل مخالفت نماینده واردکنندگان خودرو با واردات خودرو چه بود؟

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره دلیل مخالفت این فرد با واردات خودرو، بیان کرد:

این فرد به‌جای واردات ۱۰۰ هزار خودروی ۱۵ هزار دلاری، می‌خواهد، ۲ هزار خودرو ۵۰۰ هزار دلاری وارد کند، لذا این فرد مخالف واردات خودرو بود و با توجه به رانت و تیم قوی پشت ماجرا، همان یک نفر رای همه را عوض کرد و اجازه نداد واردات خودرو انجام شود.

 

*** واکنش‌ها به ادعای سیاهکلی

 

اما ادعای آقای سیاهکلی تعجب بسیاری را، از مردم گرفته تا کارشناسان، به همراه داشت و برای همه جای سوال بود که چرا واردکنندگان خودرو که به قول آقای سیاهکلی باید دستشان را نیز به دلیل پیگیری واردات خودرو ببوسند، با واردات خودرو مخالفت کردند.

به همین دلیل خبرنگار صنایع در مصاحبه‌‎ای تلفنی این موضوع را از آقای مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو پیگیری کرد و ایشان نیز اینگونه پاسخ داد:

 

*** واکنش دادفر به ادعای سیاهکلی/ اگر صادق هستید، متن مصوبه مورد نظرتان را منتشر کنید

 

مهدی دادفر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صنایع پیرامون اظهارات لطف الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مبنی بر اینکه نماینده واردکنندگان خودرو، مخالف واردات خودرو بوده است، اظهار داشت:

آقای سیاهکلی اگر با مردم صادق است و برای آنها کار می‌کند متنی که خود و همکارانشان می‌خواستند برای واردات خودرو مصوب کنند را منتشر کند و سپس مردم خود قضاوت کنند که مخالفت من و دکتر کاکایی درست بوده و به سود مردم بوده یا خیر.

 

وی در ادامه، افزود:

بنده و کسانی که مثل من فکر می‌کنند با انحصارطلبی و تمامیت‌خواهی مخالف هستم.

چیزی که آقای سیاهکلی درباره واردات خودرو می‌خواستند، انحصار در انحصار مطلق بود و ما با آن مخالف بودیم.

 

دادفر در خصوص دلیل اظهارات آقای سیاهکلی نیز توضیح داد:

نمایندگان مجلس رسالتی برعهده دارند که بتوانند آنچه از آنها انتظار می‌رود را برآورده کنند و انتظار عموم مردم در شرایط فعلی نیز آزادسازی واردات خودرو و کاهش قیمت آن است.

به همین دلیل نمایندگان نیز علاقه دارند به مردم القا کنند که در حال انجام خواسته آنها هستند که در حوزه انتخابیه خود با مشکل افکار عمومی مواجه نشوند.

 

وی در ادامه، خاطرنشان کرد:

اگر متن مصوبه مورد نظر که آقای سیاهکلی و همکارانشان می‌خواستند خیلی سریع آن را تصویب کنند، منتشر شود مردم خود متوجه خواهند شد دلیل مخالفت من و دکتر کاکایی چه بوده است.

 

دادفر در ادامه اضافه کرد:

حتی شرکت‌های تولیدکننده نیز با متن مصوبه مورد نظر آقای سیاهکلی مخالفت کردند، چرا که معتقد بودند اگر این مصوبه تصویب شود آنها بیش از قبل در نگاه مردم متهم به انحصارگرایی در صنعت خودرو خواهند شد.

 

*** متنی را که می‌خواستید برای واردات خودرو مصوب کنید، منتشر کنید

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان اظهارات خود، افزود:

اگر متن منتشر شود و مردم با آن موافق بودند من اشتباه خود را می‌پذیرم، ولی اگر مردم با آن مخالف بودند آقای سیاهکلی و سایر موافقین با آن و همفکران ایشان باید بپذیرند که اشتباه کردند.

 

*** سوال مهم پیش روی مردم

 

به گزارش سروش، در نهایت اینکه در این جلسه چه گذشته و چرا واردات خودرو تصویب نشده را آقایان سیاهکلی و دادفر و سایر حضار جلسه باید روشن کنند، اما در حال حاضر برای مردم یک سوال مهم و جدی وجود دارد و آن هم اینکه، چرا علیرغم مهیا بودن همه شرایط، واردات خودرو تصویب و اجرایی نمی‌شود.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه
همراه اول