کد خبر:173588
پ
صالح آبادی
رئیس کل بانک مرکزی:

محورهای اصلاح نظام بانکی در دولت سیزدهم/ تامین کسری بودجه از بانک مرکزی در دولت‌های قبل

رئیس کل بانک مرکزی محورهای اصلاح نظام بانکی در دولت سیزدهم را تشریح کرد.

رئیس کل بانک مرکزی محورهای اصلاح نظام بانکی در دولت سیزدهم را تشریح کرد.

 

*** اصلاح نظام بانکی در دولت

 

به گزارش سروش، علی صالح آبادی در هفتمین اجلاسیه سراسری کانون دانشگاهیان ایران، اظهار کرد:

در دولت سیزدهم برنامه اصلاح بانک مرکزی تدوین و به ریاست جمهور ارائه شد، این برنامه که توسط حجت الاسلام رئیسی تایید شد، مبنای اصلاح نظام بانکی در دولت است، اما ما در بانک مرکزی اصلاح نظام بانکی را در سه محور دنبال می‌کنیم که اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و نظام بانکی نخستین آن است.

 

وی در ادامه، افزود:

اصلاح رابطه بانک مرکزی با بانک‌ها و اصلاح رابطه بانک‌ها با مردم دومین و سومین محور است و ما هرگاه از اصلاح سخن می‌گوییم هر کدام از این محورها مطرح می‌شود که به تنهایی اهمیت ویژه‌ای دارند.

اگر محور اول اصلاح شود تورم را می تواند کاهش دهد، در سنوات مختلف و گذشته دولت‌ها که با کسری بودجه مواجه بودند آن را از بانک مرکزی تامین می‌کردند و این یکی از عوامل رشد پایه پولی و رشد نقدینگی بوده است که خود باعث تورم می‌شود.

 

*** تاثیرات اجرای محورهای اصلاح نظام بانکی

 

به گزارش سروش، رئیس کل بانک مرکزی در پایان، تصریح کرد:

با اتخاذ تدابیر انجام شده آرامش در بازار ارز برگشت و هیجانات کاذبی که این در مدت کوتاه در بازار ارز ایجاد شده از بین خواهد رفت و آن افزایش ارزی که بازار است در حال کاهش است.

سیاست‌ها و تصمیماتی درباره بازار ارز اتخاذ شده ما ذخایر ارزی بانک مرکزی به لحاظ اسکناسی بیشترین ذخایر را در تاریخ بانک مرکزی داریم، از نظر حواله‌ای هم همین طور و وضعیت ما در این زمینه خوب است و نرخی که ما در سامانه نیما داریم حدود ٢۵ هزار ٢٠٠ تومان است که بعضاً عرضه می‌کنند و خریدار برای آن وجود ندارد.

با سیاست و تصمیماتی که بانک مرکزی اتخاذ کرده در این مدت کوتاه بازار ارز با آرامش در حال حرکت است.

بازار ارز به سمت آرامش جلو می‌رود و نرخ ارزی که در بازار غیر رسمی بود کاهش یافته است و این روند تداوم دارد، انشالله آرامش خوبی در بازار ارز خواهیم داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه
همراه اول