عکاس :
پ
سروش گزارش می‌دهد:

اولین کارخانه برق یزد + عکس

کارخانه برق یزد در سال ۱۳۰۶ باهمت (کیخسرو تیرانداز) تأسیس شد و پس‌ازآن با پیگیری‌های این زرتشتیِ یزدی، در مرداد ۱۳۰۹ ه.ش کار نصب تجهیزات فنی این کارخانه به پایان رسید.

در سال ۱۳۰۹، یک دستگاه مُولد به قدرت ۵۰ کیلووات، درتقاطع خیابان‌های مسجد جامع و امام خمینی نصب شد که این مُولد، مناطقی را در محدوده میدان امیر چخماق، محله گازرگاه، پیر برج و میدان بعثت تا شعاع ۲ کیلومتر روشن می‌کرد به‌این‌ترتیب برق به یزد آمد و چراغ‌های شهر روشن شد.

فضای موتورخانه که تنها فضای باقی‌مانده این کارخانه است، به شماره ۳۲۸۴۴ در سال ۱۴۰۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، اسکلت فلزی و سقفِ خرپاییِ منحنی شکلی که در میانه سقفِ آن دو فضای مستطیل شکلِ برجسته قرار دارد و از جوانب آن نور کمی به داخل این فضا وارد می‌شود. اتصال تمام قطعات این سیستم سازه‌ای با پیچ و مهره که شباهت بسیار به موتورخانه برق کارخانه اقبال دارد از نکات جالب این سیستم سازه‌ای این فضا به شمار می‌آید.

پوشش آجری ساده دیوارهای پیرامونی و هره های آجری به‌کاررفته در قسمت فوقانی آن‌ها، تزییناتِ دندانه‌ای شکلِ لبه انتهاییِ نماهای دو جانب شرقی و غربی و جرزهای برجسته آجری نیز از زمره تزیینات این بناست.

 

در ادامه می‌توانید تصاویر این کارخانه تاریخی را مشاهده نمایید:

منبع
سروش
ارسال دیدگاه