کد خبر:174232
پ
خطیب زاده
سخنگوی وزارت امور خارجه:

آمادگی عربستان برای مذاکرات دیپلماتیک/ با قاطعیت مذاکرات را با فرض عدم اعتماد قطعی به آمریکا جلو بردیم/ توپ در زمین واشنگتن است، اگر با پاسخ بیایند توافق انجام خواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه با قاطعیت مذاکرات را با فرض عدم اعتماد قطعی به آمریکا جلو بردیم از آمادگی عربستان برای مذاکرات دیپلماتیک خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه با قاطعیت مذاکرات را با فرض عدم اعتماد قطعی به آمریکا جلو بردیم از آمادگی عربستان برای مذاکرات دیپلماتیک خبر داد.

 

*** سفر وزیر امور خارجه به ترکیه

 

به گزارش سروش، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت:

امیر عبداللهیان تا ساعاتی دیگر در قالب سفر دو جانبه رسمی دیگر عازم ترکیه است، پس از آن بلافاصله عازم ترکمنستان برای اجلاس وزرای خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر خواهد شد که مقدمه اجلاس سران کشور های حاشیه دریای خزر است.

 

وی در مورد سفر الکاظمی به ایران و واسطه گری برای مذاکرات ایران و عربستان اظهار داشت:

طرف عربستانی آمادگی این را دارد که در سطح دیپلماتیک در بغداد مذاکرات را ادامه دهد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مکان وز مان مذاکرات  گفت:

زمان و مکان مذاکرات قطعی نیست، اما انشالا در همین هفته مذاکرات انجام خواهد شد و در یکی از کشورهای منطقه خواهد بود.

 

*** سفر بورل به ایران

 

وی در مورد سفر بورل به ایران  گفت:

آقای بورل در تماس هایی که بعد از چند هفته اخیر، تلاش جدی انجام دادند که این مذاکرات ادامه پیدا کند. ما از نقش تسهیل گری اروپا استقبال می‌کنیم و ایشان پیشنهاد دادند به تهران بیایند و گفت و گوهای مفصلی انجام شد.وزیر خارجه کشورمان و بورل گفت و گوی یک ساعت خصوصی ا هم داشتند.

اینکه در محتوا و در شکل و موضوع توافقاتی شده است آن را تایید می‌کنم، مهمترین موضوعات مذاکرات این بود که آمریکا تعهد داده به کلیه تعهدات برجام و موضوعات ذیل قعطنامه ۲۲۳۱ عمل می کند انتفاعات اقتصادی ایران را مدنظر قرار می‌دهد.

 

خطیب زاده در ادامه تصریح کرد: 

اما اینکه آمریکا یی ها از میراث ترامپ عبور می کنند باید منتظر باشیم و ببینیم امیدواریم پیام های بورل در عمل هم اجرایی شود.با قاطعیت و جدیت مذاکرات را با فرض عدم اعتماد قطعی به آمریکا جلو بردیم.

 

*** مذاکرات وین

 

وی در مورد مذاکرات وین گفت:

ما آنچه که در مذاکرات آتی انجام خواهیم داد، در خصوص ابعاد هسته ای نیست و در خصوص این چند موضوع باقی در رفع تحریم هاست.

آقای دکتر امیر عبداللهیان هم اشاره کردند که آقای بورل در نقش تسهیل گری هست،مذاکرات درمورد رفع تحریمها است به توافقات وین چیزی افزوده و کاسته نخواهد شد مذاکرات به صورت غیر مستقیم و در مورد موضوعات اختلافی است، توپ در زمین واشنگتن است اگر با پاسخ بیایند توافق انجام خواهد شد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد خصوص شرکت ایران در اجلاس بریکس گفت:

حدود ۴۰ درصد تولید جهانی همه در حوزه بریکس تعریف می‌شود و حرکت جدیدی برخلاف جی هفت بود . ایران در خواست عضویت خود را ارسال کرد و بر همان اساس از رییس جمهور دعوت کردند و اقدام رو به جلو بود.

موضوعات داخلی عراق, مرتبط یه خود عراق است، ما همواره خواستار وحدت و هم اندیشی طیف های مختلف عراق هستیم و امیدواریم تنش ها کاهش پیدا کند.

 

خطیب زاده در مورد گزارش وال استریت گفت:

برخی از رسانه ها به دلیل اهداف سیاسی مجددا این گزارش را منتشر می‌کردند، رژیم جعلی اشغالگر قدس سعی می‌کند ناامنی نهادینه در منطقه ایجاد کند اما ایران اجازه این موضوع را نمی‌دهد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص روابط ایران و مصر گفت:

ایران و مصر دو کشور تاریخ ساز هستند و هرگونه تسهیل بین دو کشور به نفع مردم و جهان اسلام و منطقه است و قطعا ایران از پیشرفت روابط استقبال می‌کند.

 

وی در مورد علل تغییر محل مذاکرات گفت:

در تعیین محل مذاکرات مهمترین چیز آمادگی میزبان و راحتی طرف های مذاکره کننده است این مذاکرات می تواند در هر کشوری که با همه طرفها روابط خوبی داشته باشد برگزار شود.

موضوعات دیگری هم در مذاکرات با بورل مطرح شد در موضوعات کنسولی به خصوص دیپلمات ما که با نقض حقوق اولیه در اروپا زندانی است .

تا همه چیز توافق نشود هیچ چیز توافق نمی‌شود. آنچه که ایران انجام داده است همه برگشت پذیر است به شرطی که طرف مقابل به تعهداتش عمل کند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد چگونگی روند مذاکرات وین گفت:

آنچه که الان اتفاق می افتاد ادامه وین است و در مورد چند نکته اختلاف است و مسایلی که بین ایران و آمریکا وجود دارد و بعد از آخرین دور مذاکرات وین باقی مانده است.

 

خطیب زاده در مورد سفر امیر عبداللهیان به ترکیه گقت:

بررسی تحولات در سوریه و عراق از محورهای گفتگوی امیرعبداللهیان با مقامات ترکیه خواهد بود.هیچ وقت عملیات نظامی به صلح منجر نشده است

 

وی در مورد مذاکرات مبنی بر اینکه بورل اعلام کرده است مذاکرات بین ایران، هماهنگ کننده اتحادیه اروپا و آمریکا خواهد بود، آیا این مذاکرات مستقیم خواهد بود، اظهار داشت:

هیچ مذاکره مستقیمی نخواهد بود مذاکرات به صورت غیر مستقیم و با تسهیل گری اتحادیه اروپا انجام خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه