کد خبر:174432
پ
۲۱ بازدید از منطقه آزاد ارس و کارخانه ارس خودرو دیزل
سروش گزارش می دهد:

گزارش سامانه کدال از تولید خودروسازان در بهار ۱۴۰۱

سامانه کدال درباره میزان تولید خودروسازان در بهار ۱۴۰۱ گزارشی را منتشر کرد.

سامانه کدال درباره میزان تولید خودروسازان در بهار ۱۴۰۱ گزارشی را منتشر کرد.

 

*** تولید خودروسازان

 

به گزارش سروش، بررسی آمارهای منتشر شده در سامانه کُدال حاکی از تولید ۲۲۶ هزار و ۴۲۸ دستگاه خودرو توسط سه خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو از ابتدای امسال تا پایان خردادماه است.

این میزان تولید در مقایسه با آمار مدت مشابه سال قبل (تولید ۲۰۳ هزار و ۵۲۹ دستگاه خودرو) رشد ۱۱.۲ درصدی نشان می‌دهد.

 

*** تولید ایران خودرو
 

برپایه این گزارش، در سه ماهه ابتدایی امسال گروه صنعتی ایران‌خودرو ۱۲۳ هزار و ۸۸۷ دستگاه خودرو تولید کرد که بیش از ۶۲ درصد آنها در گروه پژو بوده است.

این گروه صنعتی توانست در این مدت ۷۷ هزار و ۱۲۸ دستگاه در گروه پژو، ۱۸ ‌هزار و ۶۱۸ دستگاه در گروه سمند، ۱۴‌هزار و ۶۱۱ دستگاه دنا، هفت ‌هزار و ۷۸۶ دستگاه رانا، ۲‌هزار و ۲۴۷ دستگاه تارا، سه‌هزار و ۴۸۳ دستگاه هایما و ۱۴۹ دستگاه سایر محصولات تولید کند.

برپایه این گزارش، جمع تولیدات آبی‌پوشان جاده مخصوص در سه ماهه امسال در هم‌سنجی با پارسال (۹۷ هزار و ۲۳۰ دستگاه) رشد ۲۷.۴ درصدی داشته است.

ایران‌خودرویی‌ها در خردادماه نیز موفق به تولید ۵۸ هزار و ۴۱ دستگاه خودرو شدند.

 

*** افت ۷.۸ تولیدات سایپا
 

برپایه آمارهای سامانه کدال، در این مدت گروه سایپا موفق به تولید ۷۵ هزار و ۳۰۴ دستگاه خودرو شد که شامل ۵۹ هزار و ۹۲۰ دستگاه خودرو از خانواده ایکس ۲۰۰ (مشتمل بر تیبا، کوئیک و ساینا)،‌ ۶‌هزار و ۲۰۱ دستگاه شاهین و ۹‌هزار دستگاه سایپا ۱۵۱ (وانت پراید) بود.

در سه ماهه امسال همچنین ۱۸۳ دستگاه خودرو شامل ۱۶۰ دستگاه اس. کی. دی (قطعات نیمه‌کامل خودرو) و ۵۳ دستگاه سی. بی. یو (خودروی کامل صادراتی)  توسط این گروه خودروسازی به دیگر کشورها صادر شد.

این میزان تولید از سوی نارنجی‌پوشان جاده مخصوص در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰ (تولید ۸۱ هزار و ۶۶۹ دستگاه خودرو) کاهش ۷.۷۹ درصدی نشان می‌دهد.

شایان ذکر است ۳۳ هزار و ۴۶۵ دستگاه از تولیدات سه ماهه نارنجی‌پوشان مربوط به آمار خردادماه این شرکت است.

 

*** تولیدات پارس‌خودرو
 

به گزارش سروش، بر اساس این گزارش، از ابتدای امسال تا پایان خردادماه همچنین پارس‌خودرویی‌ها موفق به تولید ۲۷ هزار و ۲۳۷ دستگاه خودرو شامل ۱۴‌هزار و ۳۵۸ دستگاه در گروه کوئیک (کیو ۲۰۰)، ۱۹۴ دستگاه کوئیک اس، ۱۱‌هزار و ۹۵۷ دستگاه کوئیک معمولی دنده‌ای، ۴۲۷ دستگاه کوئیک اتومات پلاس و ۳۰۱ دستگاه در گروه ساینا شدند.

این میزان تولید در مقایسه با مدت بهار ۱۴۰۰ (تولید ۲۴ هزار و ۶۳۰ دستگاه خودرو) رشد ۱۰.۵۸ درصدی نشان می‌دهد. همچنین ۱۲ هزار و ۶۳۵ دستگاه از مجموع تولیدات سه ماهه پارس‌خودرو مربوط به آمار خردادماه این شرکت است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه