اخبار برگزیده

کد خبر:175690
پ
۱۶۹۴۷۶۵۱۶
رئیس کل دادگستری استان تهران

صدور سند مالکیت ۹۰ درصد اراضی ملی و منابع طبیعی استان تهران/ تعیین ضرب‌الاجل برای اجرای کاداستر

رئیس کل دادگستری استان تهران از صدور سند مالکیت ۹۰ درصد اراضی ملی و منابع طبیعی استان تهران/ تعیین ضرب‌الاجل برای اجرای کاداستر خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان تهران از صدور سند مالکیت ۹۰ درصد اراضی ملی و منابع طبیعی استان تهران/ تعیین ضرب‌الاجل برای اجرای کاداستر خبر داد.

 

*** صدور سند مالکیت ۹۰ درصد اراضی ملی و منابع طبیعی استان تهران

 

به گزارش سروش، علی القاصی مهر در نشست شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری استان تهران، طرح کاداستر را از جمله طرح‌های مهم و ملی در تثبیت مالکیت اشخاص ارزیابی کرد و افزود:

ظرف ۲ سال اخیر اقدامات برجسته و مهمی در زمینه اجرای طرح کاداستر در سراسر کشور انجام شده و گزارش‌ها حاکی از این است که در برخی استان‌ها تا ۹۸ درصد از اراضی ملی حدنگاری و سند تک برگ صادر شده است.

 

وی ادامه داد:

هر چند طرح کاداستر در استان تهران نسبت به برخی استان‌ها پیشرفت بیشتری حاصل شده اما انتظار این است که این طرح در مرکزیت کشور زودتر از بقیه نقاط اجرایی و عملیاتی شود.

 

القاصی مهر با تاکید بر ضرورت اعمال اراده جمعی برای تسریع در روند اجرای طرح کاداستر در استان تهران خاطرنشان کرد:

تحقق این طرح مهم و عظیم بی‌شک مستلزم مشارکت همه دستگاه‌های متولی است و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران به تنهایی قادر نخواهد بود که این طرح را پایان رساند؛ بنابراین لازمه پیشرفت کار و سرعت بخشیدن به فرایند اجرای طرح کاداستر، تعامل و هم‌افزایی همه دستگاه‌های ذی‌ربط و متولی است.

 

*** «خودارزیابی» و «صحت‌سنجی» در اجرای کاداستر ضروری است

 

رئیس کل دادگستری استان تهران «خودارزیابی» و «صحت‌سنجی» برای سرعت بخشی روند اجرای قانون جامع حدنگار را امری مهم و ضروری ارزیابی کرد و در عین حال با اشاره به پیشنهاد مدیرکل دیوان محاسبات استان تهران ناظر به تشکیل کمیته‌ای برای نظارت بر میزان پیشرفت و فرایند اجرای طرح کاداستر در پهنه استان تهران گفت:

پیشنهادی که در این زمینه ارائه شد، خوب و موثر است و ضرورت دارد تا کمیته‌ای به‌منظور نظارت بر روند اجرایی شدن طرح کاداستر در استان تهران تشکیل شود و از جانب شورای حفظ حقوق بیت‌المال ماموریت پیدا کند که اقدامات انجام شده، پیشرفت کار و موانع موجود در زمینه اجرایی شدن طرح کاداستر را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد تا گزارش ارزیابی‌ها در جلسه آتی ارائه شود.

 

وی لازمه تسیهل و تسریع در اجرای کاداستر در استان تهران را تشکیل یک کارگروه تخصصی و اجرایی با محوریت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، جهاد کشاورزی، اوقاف و آب‌منطقه‌ای دانست.

 

القاصی مهر افزود:

ضرورت دارد تا پس از تشکیل این کارگروه، جلسات به‌صورت هفتگی برگزار شود و در هر جلسه درباره موانع پیش‌رو آسیب‌شناسی شود تا این طرح در استان تهران به سرانجام مطلوب برسد.

 

*** حدنگاری حدود ۸۶ درصد از اراضی زراعی استان تهران

 

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح کاداستر در بخش اراضی ملی و منابع طبیعی تا پایان شهریورماه باید به سرانجام برسد، افزود:

در بخش اراضی زراعی با توجه به تعامل خوب و اثرگذار میان دستگاه‌ها، حدنگاری حدود ۸۶ درصد از اراضی انجام شده و در مقایسه با سایر استان‌ها پیشرفت خوبی حاصل شده است و امیدوارم ظرف مدت کوتاه‌تری فرایند کاداستر اراضی زراعی در استان تهران به پایان برسد.

 

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اینکه نتیجه اقدامات همه دستگاه‌های مسئول در حوزه کاداستر باید منتهی به صدور سند تک برگ شود، گفت:

فرایند امور ثبت اسناد و املاک کشور باید به‌گونه‌ای دنبال شود که به محض تعیین محدوده در کوتاه‌ترین زمان سند تک برگ برای اراضی صادر شود.

 

*** پیشگیری از تعارض مالکیت افراد با اجرای طرح کاداستر

 

القاصی مهر با اشاره به مزیت‌ها و دستاوردهای اجرای کاداستر افزود: 

پیشگیری از تعارض مالکیت افراد و جلوگیری از تشکیل پرونده‌های قضایی که مبنای تشکیل آن‌ها اختلاف در مالکیت افراد است، اولین مزیت ناشی از اجرای کاداستر خواهد بود و این امر به‌طور حتم در تسریع در فرایندهای رسیدگی در مجموعه قضایی تاثیر دارد.

 

رئیس کل دادگستری استان تهران درباره حریم شهر تهران اظهارداشت:

مقوله اراضی حریم شهر تهران و تداخلات مدیریتی موجود میان شهرداری تهران با بخشداری‌ها و فرمانداری‌های همجوار، موضوعی خاص، منحصر به‌فرد، فنی و پیچیده است.

 

القاصی مهر خاطرنشان کرد:

در سایر کلانشهرها شاید مشکلات صرفا با حاکمیت قوانین موجود در حوزه حریم شهرها، قابل حل باشد اما وضعیت کلانشهر تهران از جهات گوناگون در مقایسه با سایر کلانشهرها متفاوت، پیچیده و فنی است و هر گونه تصمیم‌گیری کارشناسی نشده در این زمینه دارای عوارض متعددی خواهد بود.

 

*** ضرورت توجه به «منافع عمومی جامعه» در مقوله حریم شهر تهران

 

رئیس کل دادگستری استان تهران، ضرورت توجه به «منافع عمومی جامعه» در مقوله حریم شهر تهران را مورد توجه قرار داد و افزود:

هرگونه تصمیم‌گیری در حوزه حریم شهر تهران علاوه بر اینکه باید از پشتوانه عقلانی برخوردار باشد، باید ضامن حفظ منافع عمومی جامعه و با پیش‌بینی آثار ناشی از تصمیمات همراه باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه هر گونه تصمیم‌گیری درباره حریم شهر تهران باید در چارچوب قوانین و مقررات باشد، افزود:

اکنون در این حوزه قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری حاکم است و هر تصمیمی که برای حریم شهر تهران اتخاذ می‌شود باید در چارچوب قوانین و مقررات باشد.

 

رئیس کل دادگستری استان تهران دستور داد تا شورای عالی شهرسازی و معماری ضمن تشکیل کارگروه فنی و تخصصی، همه جوانب مربوط به حریم شهر تهران را به‌طور تخصصی و ویژه بررسی کند و ظرف یک ماه نتایج حاصل از بررسی‌ها را برای تصمیم‌گیری به شورای حفظ حقوق بیت‌المال انعکاس دهد.

 

وی با تاکید بر اینکه نتایج حاصل از بررسی‌های کارگروه یادشده باید مستند، متقن و متکی به ضوابط شهرسازی و مقررات لازم‌الاجرا در حوزه شهری باشد، گفت:

در مساله حریم شهر تهران، حقوق دولت و مردم مطرح است؛ بنابراین ضمن پرهیز از تصمیم‌گیری‌های عاجل و کارشناسی نشده باید با انجام بررسی‌های فنی و تخصصی به اختلافات موجود در این زمینه پایان داده شود.

 

القاصی مهر از آمادگی مجموعه قضایی استان تهران برای معرفی قضات صاحب‌نظر و با تجربه در رسیدگی به پرونده‌های مربوط به مسائل شهری به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت این افراد در این کارگروه خبر داد و افزود:

همچنین در صورت لزوم می‌توان از سایر دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط، از جمله سازمان بازرسی به‌منظور نظارت بر حسن جریان امور و حسن اجرای قوانین دعوت به‌عمل آورد.

 

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اهمیت تصمیم‌گیری درباره مسائل ناظر بر حقوق بیت‌المال و آحاد جامعه یادآور شد:

رویکرد مجموعه قضایی استان تهران در دوره «تحول و تعالی» پرهیز از تصمیم‌گیری‌های شتاب‌زده و کارشناسی نشده همراه با صیانت از حقوق جامعه و بیت‌المال است.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه