اخبار برگزیده

کد خبر:175900
پ
شاخص شکوری سروش
عضو کمیسیون معادن اتاق بازرگانی

ضرورت تشکیل پنجره واحد در صنعت معدن کشور

عضو کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران با تشریح مشکلات موجود در روند فعالیت‌های معدنی، دلایل نیاز به تشکیل پنجره واحد در صنعت معدن کشور را تشریح کرد.

عضو کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران با تشریح مشکلات موجود در روند فعالیت‌های معدنی، دلایل نیاز به تشکیل پنجره واحد در صنعت معدن کشور را تشریح کرد.

 

*** پنجره واحد و معدن

 

به گزارش سروش، به نقل از صنایع، یکی از مشکلات متعدد فعالان حوزه معدن، امور اداری خسته‌کننده و زمانبر بودن اخذ مجوزهای لازم است.

لذا کارشناسان برای رفع این معضل و تسهیل در انجام فرآیندهای اداری، بر تشکیل پنجره واحد معدن و ارجاع کلیه امور به یک واحد، تاکید می‎کنند و معتقدند این اقدام می‌تواند باعث تسهیل روند، افزایش شفافیت و جلوگیری از فساد احتمالی شود.

در واقع «پنجره واحد» ایستگاه واحدی برای ارائه خدمات یکپارچه بخش معدن بوده که می‌تواند به صورت فیزیکی و یا مجازی و یا ترکیبی از این دو باشد.

لازم به ذکر است، در دستورالعمل ماده ۷۰ قانون برنامه پنجم توسعه کشور نیز پنجره واحد عبارت است از سامانه مجازی یا واحد اداری مشخصی که دستگاه اصلی برای ارائه خدمات یکپارچه موردنیاز متقاضیان ایجاد نموده به‌گونه‌ای که هماهنگی لازم میان دستگاه اصلی و دستگاه فرعی مربوطه برای پاسخگویی متمرکز ظرف مدت معین صورت گیرد و متقاضی امکان رهگیری تقاضای خود را داشته باشد.

 

** تشکیل پنجره واحد چه تاثیراتی در صنعت معدن دارد؟
 

بهرام شکوری پیرامون دلایل تشکیل پنجره واحد در صنعت معدن کشور، اظهار داشت:

در هرکجای دنیا برای شروع یک فعالیت اقتصادی مثل پروانه اکتشاف که نقطه شروع فعالیت معدنکاری است، لازم است که این امر با سرعت بیشتر و فساد کمتر انجام شود.

برای مثال کشور گرجستان که ۵ میلیون نفر جمعیت دارد و کشوری پیشرفته‌ای نیز محسوب نمی‌شود، محلی تحت عنوان پنجره واحد دارند که همه فرآیندها در این مکان انجام می‌شود.

زمانی که فردی به عنوان فعال اقتصادی مراجعه می‌کند به راحتی و در زمان کوتاه، اطلاعات شرکت‌ نایید می‌شود، پروانه اکتشاف گرفته و فعالیت معدنی آغاز می‌شود.

گفتنی است کسانی که در آنجا مشغول به کار هستند به عنوان اپراتور فعالیت می‌کنند که در نتیجه تمام مسائلی که ما امروز دچار آن هستیم در با وجود پنجره واحد رفع می‌شود.

یعنی منابع طبیعی که در قانون نیز تکلیف شده مشخص کرده که در چه مکانی امکان فعالیت وجود دارد و در چه مکانی امکان فعالیت نیست و این مکان‌ها در سامانه تعریف می‌شود.

یا در زمان احداث یک کارخانه، مکان‌های مناسب برای خرید تجهیزات و ماشین آلات براساس وندور لیست‌های موجود، از نظر استانداردهای لازم بررسی و در صورتی که برای محیط زیست مشکلی ایجاد نکند، تایید می‌شود.

 

رئیس انجمن مس ایران در ادامه، افزود:

حتی در صورتی که مکان انتخاب شده برای خریدار تجهیزات در وندور لیست نباشد، مهلت داده می‌شود تا بررسی‌های انجام شود و در صورتی که استانداردهای لازم وجود داشته باشد و برای محیط زیست مشکلی ایجاد نشود، به وندور لیست اضافه می‌شود.

این امر نشان دهنده این است که دیگر ارتباط با کارشناسان و بدنه کارشناسی وزارتخانه‌ها وجود ندارد بلکه ارتباط با اپراتورها است و در آنجا همه چیز روشن و شفاف تعریف شده و هیچ‌گونه فسادی اتفاق نخواهد افتاد.

 

*** تسریع امور در صنعت معدن با تشکیل پنجره واحد
 

به گزارش سروش، شکوری در ادامه به تسریع امور در صنعت معدن با تشکیل پنجره واحد پرداخت و تصریح کرد:

زمانی که ارتباط با کارشناس باشد و شفافیت وجود نداشته باشد در زمینه‌های منابع طبیعی، محیط زیست، میراث فرهنگی و وقتی این موارد تعریف نشده باشد و کارشناس برای بازبینی حضور پیدا کند، این موارد ایجاد فساد خواهد کرد که با ایجاد شفافیت در این حوزه، مشکلات مذکور حل و اتفاقات خوبی به دنبال خواهد داشت.

از طرف دیگر، پنجره واحد سبب می‌شود که ارتباط متقاضی فقط با وزارت صمت برقرار شود، زیرا سازمان‌های مختلف مجوزها را به وزارت صمت ارائه می‌دهند و وزارت صمت مجوز نهایی را به متقاضی ارائه می‌دهد.

در نتیچه فعالین معدنی که باید برای دریافت پروانه اکتشاف، کفش آهنی به پا کنند، از این طریق به سهولت تمام مجوزهای لازم را دریافت کنند.

 

*** تاثیرات تشکیل پنجره واحد در حوزه استخراج
 

به گزارش سروش، عضو کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در پایان صحبت‌های خود به تاثیرات تشکیل پنجره واحد در حوزه استخراج اشاره و گفت:

اگر پنجره واحد در حوزه معدن عملیاتی شود، حوزه استخراج نیز همچون گذشته دارای مشکلات مختلف نخواهد بود و اینطور نیست که فقط امکان استحصال مواد معدنی یک محدوده خاص فراهم باشد.

در حال حاضر در حوزه منابع طبیعی به واسطه گرفتن چند هکتار که قرار است به تولید اضافه شود، هکتار هکتار مجوز برداشت داده می‌شود و ماه‌ها فرآیند بررسی و کارشناسی و بازدید و موافقت و گرفتن مجوز طول می‌کشد.

برای مثال اگر قرار باشد تولید افزایش پیدا کند این فاصله‌های زمانیآنقدر طولانی خواهد بود که این فرصت را از بین می‌برد.

همه اینها مواردی است که وزارت صمت می‌تواند با هماهنگی سازمان‌های مختلف کمک کند بخش معدن با سرعت بیشتری به فعالیت خود ادامه دهد و محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر تولید کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه