اخبار برگزیده

کد خبر:177824
پ
احسان خاندوزی
وزیر اقتصاد:

مجموعه نظام بروکراسی کشور سنگلاخی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است/ لزوم تشکیل کارگروه مشترک کارآفرینان با وزارت اقتصاد/ ادعا نداریم که تا به امروز شق‌القمر کرده‌ایم

وزیر اقتصاد با بیان مجموعه نظام بروکراسی کشور سنگلاخی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است بر لزوم تشکیل کارگروه مشترک کارآفرینان با وزارت اقتصاد تاکید کرد.

وزیر اقتصاد با بیان مجموعه نظام بروکراسی کشور سنگلاخی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است بر لزوم تشکیل کارگروه مشترک کارآفرینان با وزارت اقتصاد تاکید کرد.

 

*** کاهش پنج‌ درصدی مالیات

 

به گزارش سروش، به نقل از صنایع، سید احسان خاندوزی در نشست با مجمع کارآفرینان ایران و در جمع فعالان اقتصادی و کارآفرینان، اظهار داشت:

تلاش کردیم به افرادی که تازه می‌خواهند فعالیت‌هایشان را شروع کنند، کمک کنیم که دسترسی‌هایشان به موارد تولید و صادرات کم‌هزینه و کم زمان باشد.

تلاش کردیم از طریق برخی مشوق‌ها بار تحمیل‌شده از بیرون صنعت به کارآفرینان را کم کنیم که در این مورد توانستیم کاهش پنج‌درصدی مالیات و تمدید قانون تسهیل را انجام دهیم.

 

وزیر اقتصاد در ادامه افزود:

در حوزه گمرکی تلاش کردیم تعداد شرکت‌هایی که می‌توانند از مسیرهای سبز استفاده کنند را  افزایش دهیم.

 

*** عملکرد دولت
 

خاندوزی در ادامه تأکید کرد:

ادعا نداریم که تا به امروز شق‌القمر کرده‌ایم، اما در کارنامه ۱۱ ماه گذشته نشان می‌دهد که عملکرد ما چگونه بوده است و نشان می‌دهد که چقدر پیشنهاداتی که از سوی ما مطرح‌شده در حوزه دغدغه تولیدکنندگان بوده است.

مجموعه نظام بروکراسی کشور سنگلاخی را برای تولیدکنندگان فراهم می‌کند و یک دوی با مانع و بسیار سخت و خسته‌کننده و فرسایشی است که اگر بخواهید وارد عرصه بازارهای جهانی و صادراتی هم بشوید، تشدید می‌شود و از یک اندازه‌ای هم بزرگ‌تر شوید، ملاحظات و محدودیت‌های نظارتی و… بیشتر می‌شود و عرصه را تنگ‌تر می‌کند. 

 

وزیر اقتصاد در ادامه عنوان کرد:

برای اینکه بتوانیم از بازیگران خوش‌نام و معتبر خود دفاع کنیم و آنها را از این سنگلاخ و مسیر سخت و دوی با مانع با هزینه کمتری عبور دهیم، ایجاد کارگروهی متشکل از فعالان این حوزه بهترین تصمیم است.

 

*** گره‌گشایی از مشکلات تولیدکنندگان رسالت دولت است
 

وی با تأکید بر ضرورت امیدواری و امیدآفرینی از سوی چهره‌های شناخته‌شده صنعت تأکید کرد:

فعالان اقتصادی خوش‌نام و معتبر می‌توانند امید دهنده باشند و به‌جای توصیه به نرفتن در این مسیر، پیشنهاد دهنده ورود به این مسیر باشند.

چهره‌های خوش‌نام و معتبر و کسانی که کارنامه عملکردشان روشن است و خواسته غیرقانونی هم ندارند باید بتوانند بر مشکلات و موانع پیش رو غلبه کنند، اما برای این‌که بتوانند قد بکشند و بازارهای بیشتری را به‌ویژه در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی به دست گیرند، حتماً نیازمند حمایت حاکمیت و دولت‌ها هستند.

اگر برعکس بخواهیم تضعیف چنین افرادی را در پیش بگیریم، ثمره و نتیجه آن بازی مشخص است و نیازمند تحلیل هم نیست.

 

خاندوزی با استقبال از پیشنهادات کارآفرینان برای رفع موانع پیش روی فعالان اقتصادی، درباره برگزاری منظم جلسه با فعالان اقتصادی و کارآفرینان به صورت هفتگی یا دو هفته یکبار قول مساعد داد.

گره باز کردن برای چهره‌های فعال و خوش‌سابقه حوزه صنعت و تولید و صادرات کشور جزء مواردی است که کاملاً در راستای رسالت‌های ماست و مفتخریم که به این افراد کمک کنیم تا هم برای خودشان منفعتی داشته و هم برای اقتصاد کشور ارزآوری منفعت داشته باشند.

در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی حل برخی از مسائل را در حوزه داخلی در دستور کار قرار می‌دهیم اما واقعیت این است که در جاهایی که نیازمند قاعده‌گذاری‌ها یا تغییر قوانین و قواعد مصوبات هیات دولت هستیم، ظرفیت دبیرخانه اتاق آن‌چنان که باید  فعال نیست که آن هم می‌تواند تکمیل شود.

 

*** تشکیل کارگروه مشترک کارآفرینان با وزارت اقتصاد
 

به گزارش سروش، وزیر اقتصاد در پایان با تاکید بر لزوم تشکیل کارگروه مشترک کارآفرینان با وزارت اقتصاد، اظهار داشت:

سوال مختص کارگروه این است که چه قاعده و قانونی دولت و مجلس در کشور حاکم کنند تا شما تولیدکنندگان و صادرکنندگان راحت‌تر بتوانید صادر کنید، بزرگ‌تر و قوی‌تر شوید و بتوانید در دنیا رقابت کنید.

وظیفه ما در کارگروه این است که مصادیق مشخص و موردی را پیش ببریم، تا آرام‌آرام این درختی که ثمر می‌دهد با امید بیشتری به ثمر برسد، چه‌بسا کار بلندمدتی ازاین‌جهت در پیش داشته باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنایع
ارسال دیدگاه