اخبار برگزیده

کد خبر:179584
پ
رئیسی
سروش گزارش می‌دهد:

سفر رئیس جمهور به کشور ازبکستان/ امضا ۱۷ سندهمکاری بین تهران و تاشکند

رئیس جمهور در راس هیئتی سیاسی-اقتصادی به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای و نیز دیدار رسمی از ازبکستان، راهی این کشور شد.

رئیس جمهور در راس هیئتی سیاسی-اقتصادی به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای و نیز دیدار رسمی از ازبکستان، راهی این کشور شد.

 

رئیس جمهور

 

*** سفر رئیس جمهور به ازبکستان 

 

به گزارش سروش، حجت اسلام سید ابراهیم رئیسی به دعوت رسمی همتای ازبکستانی خود، ظهر امروز چهارشنبه و در راس هیئتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی، به منظور دیدار رسمی دوجانبه و نیز شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، با معاون بین‌الملل دفتر رهبر معظم انقلاب، معاون اول رئیس جمهور و جمعی از اعضای کابینه عازم شهر سمرقند در ازبکستان شد.

در روز نخست این سفر، پس از انجام استقبال رسمی از سوی رئیس جمهور ازبکستان و برگزاری نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه، مقامات دو کشور در حضور روسای جمهور ایران و ازبکستان چند سند همکاری امضا می‌کنند و سپس دو رئیس جمهور با یکدیگر ملاقات خصوصی خواهند داشت.

حجت الاسلام رئیسی در ادامه این سفر ضمن شرکت و سخنرانی در بیست و دومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که به میزبانی سمرقند برگزار خواهد شد، با سران کشورهای شرکت کننده در این اجلاس نیز دیدار و گفتگوهایی خواهد داشت.

 

رئیس جمهور

 

*** رئیس جمهور سمرقند را به قصد تهران ترک کرد/ ۲۵ شهریورماه/ ۲۳:۰۰

 

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی عصر امروز جمعه، پس از سفری سه روزه به ازبکستان که به منظور دیدار رسمی دوجانبه با رئیس جمهور این کشور و نیز شرکت در بیست و دومین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای انجام شد، شهر تاریخی سمرقند را به مقصد تهران ترک کرد.

 

رئیس جمهور

 

*** سخنرانی رئیس جمهور در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای/ ۲۵ شهریورماه/ ۱۳:۴۵

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز جمعه در بیست و دومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با بیان اینکه “تعامل و پیوستگی حداکثری” با کشورهای منطقه از جمله کشورهای عضو سازمان شانگهای و حضور موثر در ترتیبات منطقه‌ای و بین‌المللی، در کانون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، اظهار داشت:

توجه ایران به ترتیبات مهمی همچون سازمان همکاری شانگهای و بریکس بیانگر اهتمام ما به شرکت در تلاش‌های کشورهای همسو برای پی‌ریزی یک نظام بین‌المللی عادلانه، متعالی و مبتنی بر مشارکت است. این رویکردها در کنار توانمندی‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران، حرکت آینده سازمان شانگهای را سرعت می‌بخشد و تسهیل می‌کند.

 

رئیس جمهور امضای یادداشت تعهدات جمهوری اسلامی ایران در این نشست و عضویت در سازمان همکاری شانگهای را گام مهمی در عرصه سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد:

مطمئنا با حضور فعال و موثر جمهوری اسلامی ایران در فعالیت‌های سازمان همکاری شانگهای، این عضویت به عنوان یکی از تحولات مهم در تاریخ این سازمان ثبت خواهد شد.

 

متن کامل سخنرانی رئیس جمهور در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای را اینجا بخوانید.

 

رئیس جمهور

 

*** آغاز بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای با حضور رئیس جمهور/ ۲۵ شهریورماه/ ۱۲:۱۷

 

بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای با حضور حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان و سران دیگر کشورهای عضو در شهر سمرقند ازبکستان آغاز بکار کرد.

سران کشورهای چین، روسیه، هند، ایران، ازبکستان، قزاقستان، بلاروس، ترکیه، آذربایجان، قرقیزستان، پاکستان، مغولستان، تاجیکستان و ترکمنستان در این اجلاس حضور دارند.

اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای هر ساله با محوریت موضوع استراتژی همکاری‌های چندجانبه و حوزه‌های اولویت‌دار توسعه، رسیدگی به موضوعات مهم و تقویت همکاری‌های اقتصادی و سیاسی اعضا برگزار می‌شود.

 

رئیس جمهور

 

*** دیدار روسای جمهور ایران و چین/ ۲۵ شهریورماه/ ۱۱:۴۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و شی جین پینگ روسای جمهور ایران و چین صبح امروز در نخستین دیدار خود در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در شهر سمرقند ازبکستان درباره مهمترین مسائل مربوط به مناسبات دوجانبه برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی گفتگو و تصمیم‌گیری کردند.

رئیس جمهور در این دیدار ضمن تبریک روز ملی خلق چین به رئیس جمهور و ملت چین، از مواضع سازنده این کشور در روند عضویت ایران در پیمان شانگهای قدردانی و از نقش‌آفرینی چین برای عضویت ایران در سازمان بریکس استقبال کرد.

 

حجت الاسلام رئیسی در این دیدار گفت:

جمهوری اسلامی ایران با وجود همه دشمنی‌ها هرگز متوقف نشده و نمی‌شود و توانسته است مسیر پیشرفت و توسعه خود را ادامه دهد.

 

رئیس جمهور کشورمان برنامه همکاری‌های جامع راهبردی ایران و چین را نشانه و نماد اراده دو کشور برای توسعه همه جانبه روابط دانست و اظهار داشت:

ظرفیت‌های گسترده موجود در زمینه‌های نفت و انرژی، ترانزیت، کشاورزی، تجارت و سرمایه‌گذاری بستر بسیار مناسبی برای تعمیق و توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور است.

 

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به بدعهدی طرف‌های آمریکایی و اروپایی در عمل به تعهدات رفع تحریم تاکید کرد:

جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه مقابل قلدری آمریکا کوتاه نخواهد آمد.

 

رئیس جمهور

 

*** حضور رئیس جمهور در جمع نمازگزاران مسجد اهل بیت رسول الله(ص) شهر سمرقند/ ۲۵ شهریورماه/ ۰۹:۱۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه پنجشنبه با حضور در مسجد اهل بیت رسول‌الله (ص) شهر سمرقند، با فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی این مسجد آشنا شد.

رئیس جمهور کشورمان در جمع نمازگزاران ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی (ع) به تبیین ابعاد مختلف این اجتماع بی نظیر جهانی پرداخت.

 

وی از ضرورت وحدت بین مسلمان در شرایط امروز جهانی گفت و خاطرنشان کرد:

مسلمانان هم مانند اهل بیت (ع) که خودشان نماد وحدت و انسجام بودند، باید با هم همدل و متحد باشند و با کسانی که مقابل اسلام ایستادگی می‌کنند و مسلمانان را به خاک و خون می‌کشند، مقابله کنند.

 

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دیدار روز گذشته خود با رئیس جمهور ازبکستان تصریح کرد:

مناسبات ایران و ازبکستان بر بستر روابط تاریخی، باورها و اعتقادات مشترک دو ملت بنا شده است و دو کشور برای توسعه هر چه بیشتر روابط برنامه‌ریزی کرده‌اند.

 

رئیس جمهور

 

*** غرس نهال توسط روسای جمهور کشورهای عضو شانگهای در سمرقند/ ۲۴ شهریورماه/ ۲۰:۴۵

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه پنجشنبه به همراه سایر روسای جمهور کشورهای حاضر در نشست سمرقند، در آیین کاشت نهال یادبود بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در ساختمان مرکز کنگره مجموعه جاده ابریشم شرکت نموده و نهالی به این مناسبت غرس کرد.

 

رئیس جمهور

 

*** دیدار روسای جمهور ایران و روسیه/ ۲۴ شهریورماه/ ۱۸:۰۵

 

حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین امروز پنجشنبه، در سمرقند با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند و با مرور تفصیلی عرصه همکاری‌های اقتصادی، از پیشرفت‌های چشمگیر در روابط دو کشور بویژه در عرصه‌های بانکی، حمل و نقل زمینی و دریایی، گمرک و انرژی ابراز خوشنودی کردند.

 

رئیس جمهور کشورمان همکاری‌های اقتصادی تهران – مسکو را برای دو ملت و کشورهای منطقه مفید ارزیابی کرد و به مرور ابعاد مختلف همکاری‌های اقتصادی، ترانزیتی و بانکی دو کشور پرداخت.

 

حجت الاسلام رئیسی ضمن مرور سیاست‌‌های توسعه‌طلبانه ناتو، تحولات قفقاز را مورد اشاره قرار داد و گفت:

هرگونه تغییر در ژئوپلتیک منطقه اقدامی بی‌ثبات کننده و غیرقابل پذیرش است.

 

رئیس جمهور با یادآوری اشتباه محاسباتی آمریکایی‌ها در برخورد با کشورهای مستقل، تصریح کرد:

آمریکا فکر می‌کند هر کشوری را تحریم کند آن دولت و ملت متوقف می‌شوند، اما این یک اشتباه محاسباتی است، چرا که در عمل خودشان را محدود کرده‌اند.

 

رئیس جمهور

 

*** دیدار نخست وزیر پاکستان با رئیس جمهور/ ۲۴ شهریورماه/ ۱۶:۲۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در ششمین برنامه کاری دومین روز سفر به ازبکستان، میزبان نخست وزیر پاکستان بود.

 

وی در این دیدار یکبار دیگر فاجعه سیل اخیر در پاکستان را تسلیت گفت و برای بازماندگان و آسیب دیدگان طلب صبر و سلامتی کرد.

 

رئیس جمهور کشورمان با مهم توصیف کردن روابط تهران و اسلام آباد تاکید کرد:

ایران برای گسترش روابط با پاکستان حد و مرزی قائل نیست.

 

در این دیدار دو طرف از همکاری‌ در حوزه انرژی استقبال و بر انجام پیگیری‌های لازم برای برداشته شدن موانع در این زمینه تاکید کردند.

همچنین سران دو کشور ایران و پاکستان توافق کردند کمیته‌ای متشکل از مسئولان مربوط دو کشور برای پیگیری و اجرایی شدن این طرح‌ها تشکیل شود.

 

رئیس جمهور

 

*** دیدار روسای جمهور ایران و تاجیکستان/۲۴ شهریورماه/ ۱۵:۴۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی امروز پنجشنبه در ادامه برنامه‌های روز دوم سفر خود به ازبکستان، در دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان، با تاکید بر اینکه توسعه روابط با کشورهای حوزه آسیای میانه بخصوص تاجیکستان جز اولویت‌های اول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، گفت:

اشترکات بسیاری میان مردم این منطقه در حوزه های فرهنگی و تمدنی وجود دارد.

 

وی با تاکید بر استمرار سیاست توسعه روابط با کشورهای همسایه از سوی جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت:

ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان تهران و دوشنبه وجود دارد.

 

رئیس جمهور

 

*** نشست رئیس جمهور با تجار و فعالان اقتصادی ایرانی مقیم ازبکستان/ ۲۴ شهریورماه/ ۱۴:۳۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه در جریان سفر به ازبکستان، در دیدار تجار و فعالان اقتصادی ایرانی مقیم این کشور گفت:

برگزاری اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به میزبانی ازبکستان فرصت خوبی برای بررسی ارتقای روابط دوجانبه بود.

در مذاکرات دو جانبه با وجود رضایتمندی طرفین از روند رو به گسترش روابط، بر تلاش برای ارتقای بیش از پیش سطح تعاملات تاکید و قرار شد بخش‌های مربوطه برای افزایش چند برابری حجم مبادلات تجاری تلاش کنند.

 

وی با جدی توصیف کردن اراده رئیس جمهور و مسئولان ازبکستان برای گسترش روابط، اظهار داشت:

در دیدار روز گذشته تفاهمات خوبی حاصل و مقرر شد پیگیری‌های ویژه‌ای برای تحقق این تفاهم‌ها انجام شود.

 

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با تاکید بر ضرورت رفع مشکلات مبادلات مالی برای رفع دغدغه تجار و فعالان بازرگانی، دستگاه‌های مسول را مأمور پیگیری تحقق آن کرد.

 

رفع مشکلات مربوط به تعرفه گمرکی و فراهم کردن زمینه برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور، از دیگر ماموریت‌های رئیس جمهور به دستگاه‌های مسئول برای تسهیل شرایط توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور بود.

 

حجت الاسلام رئیسی با اشاره اطلاعات کامل و دقیق رئیس جمهور ازبکستان از پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های مختلف اقتصادی و علمی، از فعالان اقتصادی و تجاری خواست از ظرفیت‌های خوبی که این پیشرفت‌های علمی و اقتصادی ایجاد کرده است، در جهت تعمیق روابط دو کشور استفاده کنند.

 

رئیس جمهور با اشاره به اعتراف مقامات آمریکایی به شکست سیاست فشار حداکثری تصریح کرد:

جمهوری اسلامی با وجود تحریم‌های گسترده توانست این تهدیدها را به فرصت تبدیل کند.

 

رئیس جمهور

 

*** دیدار رئیس جمهور قرقیزستان با رئیس جمهور/ ۲۴ شهریورماه/ ۱۳:۰۵

 

در ادامه برنامه‌های دومین روز سفر رئیس جمهور کشورمان به ازبکستان رئیس جمهور قرقیزستان صبح امروز پنجشنبه با حضور در محل اقامت حجت الاسلام رئیسی با وی دیدار و گفتگو کرد.

 

رئیس جمهور در این دیدار با اشاره به مشترکات تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو ملت ایران و قرقیزستان، بر ضرورت تلاش برای توسعه روابط اقتصادی دوجانبه تا چند برابر سطح فعلی تاکید کرد و گفت:

دو کشور علاوه بر روابط دوجانبه، در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای نیز می‌توانند با حضور و مشارکت کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان تلاش خود را به پیش ببرند.

 

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به پیشرفت‌های گسترده علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران با وجود اعمال تحریم‌های گسترده، گفت:

ایران آمادگی دارد برای بهره‌مندی قزقیزستان از این دستاوردهای بزرگ تجربیات و دستاوردهای خود را با این کشور مبادله کند.

 

رئیس جمهور

 

*** دیدار دبیرکل سازمان شانگهای با رئیس جمهور/ ۲۴ شهریورماه/ ۱۲:۱۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز پنجشنبه در آغاز دومین روز سفر خود به ازبکستان، در هتل محل اقامت خود، در دیدار دبیرکل سازمان همکاری شانگهای، با تشریح روند اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای عضویت در این سازمان، ظرفیت‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های سیاسی، فناوری، اقتصادی و ترانزیتی را تبیین کرد.

حجت الاسلام رئیسی آمادگی کشورمان را برای همکاری با کشورهای عضو و نیز سازمان همکاری شانگهای در عرصه‌های مختلف اشاره شده، اعلام کرد.

 

رئیس جمهور

 

*** امضا ۱۷ سندهمکاری بین تهران و تاشکند/ ۲۳ شهریورماه/ ۱۷:۰۰

 

مراسم امضای اسناد همکاری و یادداشت‌ تفاهم بین تهران و تاشکند در حضور رؤسای جمهور و بین وزرای دو کشور ایران و ازبکستان در ساختمان مرکز کنگره و در مجموعه گردشگری جاده ابریشم سمرقند برگزار شد و دو کشور ۱۷ سند همکاری در زمینه های انرژی، صنعت، کشاورزی، ورزشی و فرهنگی امضا کردند.

این سند همکاری‌ها در زمینه‌های توسعه حمل و نقل ترانزیتی، مبادلات فرهنگی، گمرک، مبادلات تجاری و اقتصادی، بهداشت و دیگر زمینه‌هاست که بین وزیران ایران و ازبکستان و در حضور رؤسای جمهور به امضای طرفین رسید.

پس از تبادل اسناد همکاری تهران و تاشکند که به امضای وزرای دولت دو کشور رسید، روسای جمهور ایران و ازبکستان نیز بیانیه مشترک همکاری دو کشور را امضا کردند.

 

رئیس جمهور

 

*** رئیس جمهور در نشست کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان/ ۲۳ شهریورماه/ ۱۶:۳۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی که به دعوت رسمی همتای ازبک خود در صدر هیأتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی برای حضور در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای و دیدار های دوجانبه وارد شهر کهنِ سمرقند شد، ساختمان مرکز کنگره و در مجموعه گردشگری جاده ابریشم سمرقند از سوی رئیس جمهور ازبکستان مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

رئیس جمهور در نشست کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان، با تبریک سالگرد استقلال ازبکستان به شوکت میرضیایف رئیس‌جمهور این کشور، گفت:

روابط ایران و ازبکستان بدون تردید در این سال‌ها پیشرفت خوبی داشته، به ویژه در دوران ریاست جمهوری شما روابط تهران با تاشکند روابط همسایگی و منطقه‌ایی نیست بلکه تمدنی، عمیق و فرهنگی است.

 

وی در ادامه، افزود:

جمهوری اسلامی ایران به رغم تحریم‌ها پیشرفت‌های بسیار خوبی در این سال‌ها داشته است.

ملت با اراده را تهدیدها به فرصت‌ها تبدیل کرد.

امروز ما در حوزه‌های مختلفی پیشرفت داریم و ظرفیت‌های بسیاری در جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است.

پیشرفت ازبکستان پیشرفت ماست و برای توسعه روابط بین دو کشور مانعی نمی‌شناسیم و این آمادگی وجود دارد روابط دو جانبه را در حوزه تبادل تجاری، ترانزیتی و حمل ونقل از دیگر حوزه هایی است که می تواند سطح همکاری‌ها را افزایش دهیم.

 

رئیس جمهور ایران در پایان به همتای ازبکستانی خود یادآور شد:

همچنان که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به شما گفتم آمادگی داریم در حوزه انرژی با توجه به امکاناتی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

 

رئیس جمهور

 

*** استقبال رسمی رئیس جمهور ازبکستان از رئیس جمهور ایران/ ۲۳ شهریورماه/ ۱۶:۰۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی که عصر امروز در راس هیئتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی، به منظور دیدار رسمی دوجانبه و نیز شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، به شهر تاریخی سمرقند سفر کرده است، دقایقی پیش مورد استقبال رسمی رئیس جمهور ازبکستان قرار گرفت.

در این مراسم، پس از قرار گرفتن روسای جمهور دو کشور در جایگاه مخصوص، سرود ملی دو کشور نواخته شد و سپس دو رئیس جمهور از یگان تشریفات حاضر در مراسم سان دیدند.

روسای جمهور ایران و ازبکستان سپس مقامات عالی همراه را به یکدیگر معرفی کردند.

پس از برگزاری مراسم استقبال رسمی، روسای جمهور ایران و ازبکستان نشست مشترک هیات‌های عالی‌رتبه را برگزار خواهند کرد و پس از آن مقامات دو کشور در حضور حجت الاسلام رئیسی و شوکت میرضیایف چند سند همکاری امضا خواهند کرد.

در پایان این مراسم نیز دو رئیس جمهور ملاقاتی خصوصی خواهند داشت.

 

رئیس جمهور

 

*** ورود رئیس جمهور به ازبکستان/ ۲۳ شهریورماه/ ۱۵:۱۵

 

حجت السالام سید ابراهیم رئیسی که به دعوت رسمی همتای ازبکستانی خود و به منظور دیدار رسمی دوجانبه و نیز شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، به ازبکستان سفر کرده است، دقایقی پیش با استقبال «عبدالله نعمتوویچ عارف اف» نخست وزیر ازبکستان، «ابراهیم عبدالرحمان اف» وزیر نوآوری، «فاضل اف» معاون وزیر امور خارجه، استاندار سمرقند، سفیر و جمعی از اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاشکند، وارد فرودگاه شهر تاریخی سمرقند شد.

 

رئیس جمهور

 

*** رئیس جمهور پیش از سفر به ازبکستان/ ۲۳ شهریورماه/ ۱۳:۲۰

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز چهارشنبه پیش از عزیمت به ازبکستان در فرودگاه مهرآباد و در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌ها و اهداف این سفر گفت:

این سفر به دعوت رئیس جمهور محترم ازبکستان برای دیدار دوجانبه رسمی و نیز شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای انجام می‌شود.

 

رئیس جمهور هدف از این سفر را تقویت سیاست همسایگی، همگرایی، پیوستگی و عمومیت بخشیدن به چندجانبه‌گرایی دانست و افزود:

در گام اول توسعه سیاست همسایگی توانستیم اعتماد سیاسی متقابل را در منطقه تقویت کنیم و در گام دوم نقش‌آفرینی اثرگذار جمهوری اسلامی ایران و حضور فعال در منطقه را دنبال می‌کنیم.

در این مسیر به دنبال آن هستیم تا بتوانیم زیرساخت‌های موجود در آسیا و در وهله اول در کشورهای همسایه، اعم از قدرت و توان اقتصادی، نظام پولی و بانکی و همه ظرفیت‌های دیگر اقتصادی موجود در منطقه را کنار هم قرار دهیم تا بهترین و بیشترین بهره از آنها را در جهت منافع ملت ایران داشته باشیم.

 

وی در ادامه روابط دوجانبه با ازبکستان را خوب توصیف کرد و اظهار داشت:

البته این میزان از روابط، به ویژه در حوزه مبادلات تجاری و اقتصادی کافی نیست.

در حال حاضر روابط و مبادلات تجاری دو کشور در مرز ۵۰۰ میلیون دلار است که در سه دهه اخیر شاید بالاترین سطح باشد، اما هم از نظر مسئولین ازبکستان هم از نظر همکاران ما در وزارت امور خارجه و بخش‌های اقتصادی کشور، این میزان کافی نیست و می‌تواند به سطح بسیار بالاتری افزایش پیدا کند.

 

حجت الاسلام رئیسی تبادلات تجاری و اقتصادی، ترانزیت، حمل و نقل و همکاری‌های فرهنگی را از ظرفیت‌ها و زمینه‌های توسعه روابط ایران و ازبکستان برشمرد و تصریح کرد:

حوزه تمدنی مشترک دو کشور می‌تواند تاثیر سازنده‌ای در ارتقای سطح روابط دوجانبه داشته باشد.

با مذاکرات انجام گرفته میان مقامات تهران و تاشکند، تفاهم‌نامه‌هایی برای گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و فرهنگی آماده شده که در این سر به امضای طرفین خواهد رسید.

 

وی در ادامه سخنانش با اشاره به تایید ارتقای عضویت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان همکاری شانگهای در نشست قبلی این اتحادیه مهم منطقه‌ای در تاجیکستان خاطرنشان کرد:

در یکسالی که از تغییر عضویت ایران در سازمان شانگهای سپری شده، لازم بود اسناد این مجموعه مورد بررسی وزارت امور خارجه قرار گیرد که این کار انجام شده و اسناد در دولت به تصویب رسیده است و در حال طی مراحل قانونی خود است.

یکی از اقدامات مهم در این اجلاس، قطعی شدن این اسناد است تا مسیر حقوقی آنها نیز طی شود و به امضای وزیر محترم امور خارجه کشورمان و وزرای خارجه کشورهای عضو برسند.

 

رئیس جمهور در پایان و با بیان اینکه در حاشیه اجلاس شانگهای برگزاری دیدارهایی نیز با تعدادی از سران کشورهای شرکت کننده در این نشست برنامه‌ریزی شده است، گفت:

برگزاری این دیدارها حتما به توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه کمک خواهد کرد.

در این دیدارها و مذاکرات حتما درباره مسائل دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و مسائل بین‌المللی گفتگو خواهیم داشت و تلاش خواهیم کرد دیدگاه‌های‌مان را به هم نزدیک کنیم تا نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی در منطقه و جهان بیش از پیش ارتقای یافته و اثربخش‌تر شده و روابط با کشورهای همسایه هر چه بیشتر تقویت شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
سروش
ارسال دیدگاه