اخبار برگزیده

کد خبر:179959
پ
فاطمی امین
وزیر صنعت:

ضرورت ارائه تسهیلات به مالکان خودروهای فرسوده

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت ارائه تسهیلات به مالکان خودروهای فرسوده تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت ارائه تسهیلات به مالکان خودروهای فرسوده تاکید کرد.

 

*** ساماندهی صنعت خودرو

 

به گزارش سروش، سیدرضا فاطمی امین در صحن علنی مجلس در جریان بررسی تقاضای دو فوریت برای رسیدگی به لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو، اظهار داشت:

قانون ساماندهی صنعت خودرو در مجلس قبل مصوب شد و بعد از چند بار رفت و برگشت به شورای نگهبان، اوایل امسال ابلاغ شد.

ماده ۱۰ این قانون به تولید و اسقاط خودرو اشاره دارد و بیان می‌کند به ازای هر خودرویی که شماره‌گذاری می‌شود باید یک چهارم خودرو اسقاط شود یعنی برای مثال باید چهار موتورسیکلت اسقاط شود تا یک موتورسیکلت شماره‌گذاری شود.

 

وی در ادامه تصریح کرد:

اصل این موضوع بسیار درست است یعنی باید ساز و کاری ایجاد شود تا خودروها و موتورهای فرسوده از رده خارج شوند اما این قانون یک خلاء دارد که مشکل ساز شده است و لایحه دو فوریتی دولت برای رفع این خلاء ارائه می‌شود.

نکته آن است که برای اسقاط یک موتورسیکلت فرسوده شروطی باید فراهم باشد از جمله اینکه از تردد وسایل نقلیه فرسوده جلوگیری صورت بگیرد اما این اتفاق نمی‌افتد، لذا باید تسهیلاتی به مالکان خودروهای فرسوده ارائه شود که برای اسقاط انگیزه داشته باشند.

 

فاطمی امین در ادامه بیان کرد:

در این شرایط اسقاط به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد بنابراین گواهی اسقاط به قدر کافی وجود ندارد، با این روند شماره گذاری متوقف شده است، با این روش تولید را به اسقاط متصل کرده‌ایم و در نتیجه انبارهای کارخانجات موتورسازی انبوه شده‌اند و تولید به ناچار متوقف شده است لذا در عین حال که تقاضا وجود دارد امکان توزیع فراهم نیست.

راه حل آن است اگر به هر دلیلی اسقاط دستگاه‌های فرسوده وجود نداشت شماره‌گذاری صورت بگیرد اما معادل آن مبلغی که باید بابت گواهی اسقاط پرداخت شود از خودروساز دریافت و از آن برای ارائه تسهیلات به مالکان خودروهای فرسوده استفاده شود.

 

*** ارائه تسهیلات به مالکان خودروهای فرسوده
 

به گزارش سروش، وزیر صمت در پایان، تصریح کرد:

با افزودن این تبصره به ماده ۱۰ قانون مذکور، تولید متوقف نخواهد شد.

همچنین منابعی برای ایجاد انگیزه در مالکان خودروهای فرسوده جهت اسقاط ایجاد می‌شود.

علاوه بر این جلوی ایجاد بازار سیاه و التهاب آن گرفته خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه