- خبرگزاری سروش - https://sorooshnews.com -

تخصیص ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه صادرات

معادن

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تخصیص ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۴.۵ درصد برای توسعه صادرات خبر داد.

 

*** رشد تولید در اکثر رشته‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش [1]، رضا رحمانی در جمع فعالان اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری با تبریک فرارسیدن چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، اظهار داشت:

امروز حضور و خدمت ما مدیون جان‌فشانی شهدا است و در شرایط حاضر رزمندگان جنگ اقتصادی تولیدکنندگان هستند که با تلاش صنعتگران، معدن‌کاران، اصناف و کشاورزان عزیز، در این عرصه نیز ملت ما سربلند و پیروز است.

رضا رحمانی افزود:

آمار ۱۰ ماهه تولیدات منتخب کالایی کشور نشان می‌دهد که در اکثر رشته‌ها تولیدات نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی بوده است و این در حالی است که برخی انتظار تعطیلی کارخانجات ما را داشتند اما با تلاش شما عزیزان و همه دست‌اندرکاران، خوشبختانه شرایط و اتفاقات برخلاف نظر دشمنان در حال وقوع است.

افراد بی‌شماری در عرصه تولید کشور در حال کار جهادی هستند و لازم می‌دانم از همه شما عزیزان در تشکل‌های بخش خصوصی [2]، مسئولان و همه عوامل مؤثر در این حوزه تقدیر و تشکر کنم.

رحمانی اضافه کرد:

با حضور در جلسات هم‌خانواده و مرتبط از جمله ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید، شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، کارگروه‌های تنظیم بازار و یا حتی در برخی مناطق مرزی در چارچوب کارگروه‌های توسعه صادرات غیرنفتی مسائل و موارد مرتبط را با بخش خصوصی مورد بحث و بررسی قرار دهیم تا بتوانیم با دریافت اطلاعات دقیق و نظرات این عزیزان تصمیمات مقتضی را به درستی اتخاذ و در این راستا اقدام کنیم.

روال حضور ما در استان‌ها جمع‌بندی نظرات همه تشکل‌ها جهت تصمیم‌گیری دقیق و مقتضی است که البته این امر مستلزم اقدام روسای سازمان‌های استانی با لحاظ تمام این مختصات و موارد مربوطه است که باید آن‌ها را احصا و به وزارتخانه جهت پیگیری‌های لازم منعکس نماید.

 

*** ضرورت توجه به استان‌های کم‌برخوردار 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد:

بنده نسبت به وضعیت استان چهارمحال و بختیاری اطلاعات لازم را دارم و وظیفه خودم می‌دانم و پیرو فرمایش امام راحل و رهبری معظم انقلاب در خصوص مناطق کم برخوردار که باید در اولویت توجه‌ها قرار گیرند؛ اطمینان دارم این استان دارای ظرفیت‌ها و مزیت‌های بسیار بزرگی است که با توجه به آن‌ها می‌توانیم مقدمات توسعه بیش از پیش آن را فراهم آوریم.

تسهیلات و منابع کلان داریم ولی باید متناسب با ظرفیت‌ها اختصاص یابند و حتماً کارهای غیرقابل توجیه در اولویت‌های بعدی سرمایه‌گذاری قرار گیرند، چرا که روند اقدامات و تصمیم‌گیری‌های ما باید به گونه‌ای باشد که آثار آن برای مردم ملموس شود.

به عنوان نمونه ظرفیت‌های بخش کشاورزی در این استان، در یک نگاه مزیتی باید مورد توجه ویژه قرار گرفته و زنجیره فرآوری، تکمیل صنایع تبدیلی و…، در چهارمحال و بختیاری تکمیل شود.

وی با اشاره به تجربه برخی شهرستان‌ها در توسعه صنایع تبدیلی گفت:

این نمونه یکی از اقدامات اقتصاد مقاومتی است و باید مطالعات لازم در این خصوص در این استان و شهرستان‌های آن انجام شود و بدون ایجاد هرگونه هزینه برای مردم و جلب سرمایه‌گذاران در این راستا گام‌های لازم برداشته شود.

همه مردم به گردن ما حق دارند چراکه حفظ این نظام توسط مردم بوده است و خدمت صادقانه با آن‌ها وظیفه ذاتی ما است.

 

*** ایجاد فرصت‌های توسعه‌ای صنعتی و معدنی جدید در ۱۲ استان کم برخوردار کشور

 

رحمانی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص ۱۲ استان کم برخوردار کشور برای ایجاد فرصت‌های توسعه‌ای صنعتی و معدنی جدید در آن‌ها، گفت:

مطالعه در خصوص ظرفیت‌های معدنی و صنایع معدنی این استان‌ها به عنوان رسالت بر عهده ما است و اقدامات لازم را از سال گذشته در این خصوص آغاز کرده‌ایم.

سیاست جامع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص واحدهای بزرگ معدنی و صنایع معدنی جذب نیروی انسانی بومی، انتقال حساب‌های مالی به استان‌های محل استقرار و تأمین و تدارک از استان شهرستان و حتی روستای محله استقرار آن‌ها است و این نمونه‌ای از فعالیت‌های است که می‌تواند آثار اقدامات ما را برای مردم ملموس‌تر نماید.

رحمانی با اشاره به تأکیدات متعدد رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حفظ وضعیت تولید و اشتغال کشور گفت:

ما باید باور کنیم که در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و ضرورت دارد نگرش خود را نسبت به شرایط حال حاضر کشور تغییر دهیم.

وی تأکید کرد: اگر کسی برخلاف قانون، از جمله همین قانون تسهیل و رفع موانع تولید که تصریحاً به عنوان یک قانون نافذ و اجرایی مورد تأیید رئیس‌جمهور محترم نیز بوده است، اقدام کند به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و نباید فراموش کرد که حفظ تولید و اشتغال امروز تکلیف شرعی و قانونی هر یک از ما است.

امروز هریک از صنعتگران دنبال تسهیل در امور خود هستند و انتظار داریم متولیان و عوامل مؤثر در این حوزه برای رفع مشکلات پیشگام باشند و برای رفع موانع اقدام جدی‌تری انجام دهند.

 

*** اعتماد به مردم، گام نخست برای عبور از تحریم‌ها است

 

رحمانی تصریح کرد: برای خنثی کردن آثار تحریم‌ها و به عبارتی برای پیروزی در یک جنگ نرم باید به مردم اعتماد کنیم، البته در همین راستا نیز باید اختیارات لازم به ایشان تفویض و در امور تسهیل لازم انجام شود تا بتوانیم به هدف مورد نظرمان که همان توسعه پایدار کشور در بخش‌های مختلف است؛ دست یابیم.

هر مدیری فاقد این روحیه است در این فضا و شرایط نمی‌تواند با جرئت برای تولید تصمیم بگیرد و یا گامی بردارد، باید کنار رود؛ چرا که وظیفه اصلی ما حمایت از رزمندگان جنگ اقتصادی است و نباید فراموش کنیم که حفظ تولید و بازگشت واحدها به عرصه تولید کارکرد اصلی ستادهای تسهیل و رفع موانع در استان‌ها است.

رحمانی با اشاره به ظرفیت‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در استان‌ها به عنوان بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین تشکل در کشور که دارای جایگاه قانونی ویژه نیز است گفت:

در وزارت صنعت، معدن و تجارت این موضوع مورد توجه جدی ما است و در بسیاری از بخش‌ها برای تصمیم‌گیری‌های لازم از آرا و نظرات آن‌ها استفاده لازم می‌شود.

 

*** ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۴٫۵ درصد برای توسعه صادرات

 

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود گفت:

توسعه صادرات به عنوان پیشران اقتصاد کشور برای ما اهمیت فراوانی دارد که البته مطمئناً نتیجه اصلی آن رونق تولید است و حتماً باید موانع توسعه صادرات کشور رفع شود.

رحمانی با اشاره به تخصیص مبلغ بالغ‌بر ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود ۱۴ و نیم درصد برای توسعه صادرات، اضافه کرد:

در روند تصمیم‌گیری‌ها در حوزه صادرات هیچ‌گونه تبعیضی نسبت به هیچ نوع محصول تولیدی و یا تولیدکننده‌ای قائل نیستیم و مسلماً اگر در روند صادرات منع قانونی نداشته باشیم حتماً همراهی لازم را نیز انجام می‌دهیم.

باید روی مازاد تولیدات صنعتی که ظرفیت‌های بسیار خوبی نیز این حوزه داریم بازاریابی‌های لازم انجام و در این خصوص اقدام کنیم.

رحمانی تصریح کرد:

روی توسعه صادرات باید بیش از این کار کنیم و به عنوان نمونه با توجه به الحاق ایران به پیمان اقتصادی اوراسیا و برقراری تعرفه ترجیحی میان کشورمان و کشورهای عضو این اتحادیه باید و مزیت‌های تولیدی جهت برقراری تجارت مشترک با این کشورها اقدام کنیم.

حتی در این راستا می‌توانیم استان چهارمحال و بختیاری می‌تواند از ظرفیت‌های استان‌های فعال و همکار در صادرات به این کشورها استفاده نماید.

استان چهارمحال و بختیاری در موارد مختلفی دارای توجیه سرمایه‌گذاری است که حتماً باید طرح‌های توجیهی و آن‌ها احساس شده و از فرصت‌های موجود برای معرفی به سرمایه‌گذاران استفاده کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به موارد مطرح شده در خصوص تأمین مواد اولیه پتروشیمی برخی از واحدها گفت:

باید روند قانونی عرضه از بورس به درستی انجام شود و با توجه به تولید کافی و حتی و مازاد در بسیاری از اقلام، حتماً باید جلوی واسطه‌گری در این حوزه گرفته شود تا مصرف‌کننده واقعی این بخش به مواد اولیه مورد نیاز خود دسترسی راحت‌تری داشته باشد.

 

*** ممنوعیت و محدودیت واردات متناسب با تولید داخل

 

رحمانی تأکید کرد:

هر کالایی به میزان و کیفیت مناسب در داخل کشور تولید شود و اطلاع‌رسانی لازم نیز به وزارت صمت انجام گیرد در واردات مشابه خارجی آن ممنوعیت اعمال خواهیم کرد و اگر تولید به اندازه کافی نیز نباشد با محدودیت تعرفه‌ای به تولیدات داخلی کمک خواهیم نمود تا رشد کنند.

این مهم به عنوان یکی از راهبردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری مورد توجه بوده است و حتماً این روند تداوم خواهد یافت.

با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی و حساسیت شخص بنده در حوزه ساخت داخل، خوشبختانه نتایج خوبی حاصل شده و با استقبال بالای مردم نیز مواجه شده‌ایم.

از ابتدای امسال حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ساخت داخل انواع قطعات و تجهیزات مورد نیاز بخش‌های مختلف صنعتی کشور از جمله خودروسازی، مخابرات الکترونیک، پتروشیمی و…، انجام شده است.

 

*** تعریف بسته حمایتی از صنوف تولیدی

 

وزیر صمت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعریف بسته حمایتی از اصناف به ویژه برای صنوف تولیدی گفت:

با لحاظ ضوابط برای صنوف تولیدی متناسب با ظرفیت‌های آن‌ها به ویژه در استان‌های مناطق کم برخوردار در خصوص واگذاری زمین‌ها در شهرک‌های صنعتی با قیمتی پایین‌تر پیگیری لازم در دستور کار است.

رحمانی در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز گفت:

سیاست کلی ما مبتنی بر حمایت از اصناف خورده است و تصمیماتی در این خصوص گرفته شده که به زودی اجرایی خواهد شد.

 

*** ضرورت بازبینی در برخی سخت‌گیری‌های زیست محیطی برای تمرکززدایی صنایع

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان پبرامون رعایت ضوابط زیست محیطی در روند توسعه معادن در سطح کشور، اظهار داشت:

وزارت صنعت [3]، معدن و تجارت به عنوان یک اصل و اولویت قائل به حفظ تمامی ضوابط قانونی حوزه محیط زیست است با این حال انتظار داریم در این بخش در برخی سخت‌گیری‌های خارج از ضابطه و آگاهانه و غیر مرتبط بازبینی اساسی انجام می‌گیرد چراکه این مهم می‌تواند در توزیع صنایع در شهرهای مختلف کشور و جلوگیری از تمرکز آن‌ها در شهر بزرگ بسیار مؤثر باشد.

انتهای پیام///