- خبرگزاری سروش - https://sorooshnews.com -

دولت بر رفع دغدغه ۲۰ هزار شاغل حوزه فرهنگ و هنر اهتمام جدی دارد

تولید

معاون اول رئیس‌جمهوری اعلام کرد دولت بر رفع دغدغه ۲۰ هزار شاغل حوزه فرهنگ و هنر اهتمام جدی دارد.

 

*** اهتمام دولت برای راف دغدغه شاعلان وزه فرهنگ و هنر

 

به گزارش خبرگزاری سروش [1]، اسحاق جهانگیری در نشست با جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر ضمن تاکید بر اینکه حوزه فرهنگ و هنر باید بدرستی تعریف و شناسانده شود، گفت:

متأسفانه به حوزه فرهنگ و هنر به لحاظ توانمندی اقتصادی در کشور کمتر توجه شده است؛ در حالی که با اتکا به ظرفیت های داخلی، این بخش توانسته در کشور،‌ منطقه و جهان نقش بسزایی ایفا کرده و خروجی آن جایگاه ممتازی داشته است.

 

معاون اول رئیس‌جمهوری تصریح کرد:

باید هر چه سریعتر برای اقتصادی خلاق در حوزه فرهنگ و هنر، سندی تهیه و در دولت و یا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح و تصویب شود تا همه دستگاه ها متعهد به پیگیری توسعه این بخش به عنوان حوزه ای جدی در کشور شود.

 

*** آسیب‌های کرونا به حوزه فرهنگ و هنر

 

وی با اشاره به بازدید خود از نمایشگاه آثار هنرمندان بومی در شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان، گفت:

تمام تولیدات و صنایع دستی مردم این شهرستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود و باعث توانمند شدن مردم این منطقه به لحاظ اقتصادی شده که باید از آنها حمایت جدی انجام شود.

جهانگیری به موضوع کرونا و آسیب‌های وارده به برخی مشاغل و صنوف کشور اشاره کرد و افزود:

حوزه فرهنگ و هنر جزو نخستین بخش‌های صدمه دیده از پیامدهای کرونا است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با پیگیری ‌های اقتصادی لازم بتواند از ظرفیت های فراهم شده از سوی دولت برای اختصاص منابع به آسیب‌دیدگان حوزه فرهنگ و هنر که از کرونا صدمه دیده اند، استفاده کند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت بزرگ اقتصادی که در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد، گفت:

فعالیت‌های این حوزه در بخش اقتصاد خلاق که متکی به ظرفیت‌های داخلی و توانمندی نیروی انسانی است می‌تواند به موضوع جدی در کشور [2] تبدیل شود که آثار مطلوبی در حوزه تولید، صادرات و اشتغالزایی خواهد داشت.

 

*** اعطای تسهیلات به واحدهای آسیب دیده

 

جهانگیری، ضرورت فراهم شدن ساز و کارهای لازم به منظور استفاده از منابع ۵۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات با سود ۱۲ درصد به بنگاه های آسیب دیده از ویروس کرونا، گفت:

با توجه به نیاز شاغلان این بخش به تسهیلاتی با نرخ هایی کمتر از ۱۲ درصد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند با کمک دستگاه های دیگر از برخی منابع نظیر منابع مربوط به اشتغال پایدار که در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و از دوره بازپرداخت طولانی برخوردار و قرض الحسنه است به نفع هنرمندان استفاده کند.

 

*** یارانه حوزه نشر و مطبوعات

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اول رئیس‌جمهوری در پایان به موضوع پرداخت یارانه حوزه نشر و مطبوعات اشاره کرد و اظهار داشت:

دولت تلاش می کند یارانه این حوزه را با وجود محدودیت بودجه سال ۹۹ به میزان ۷۰ تا ۸۰ درصد پرداخت کند.

بانک مرکزی نیز ارز مورد نیاز واردات کاغذ مطبوعات و ناشران را برای سال ۹۹ تأمین خواهد کرد.

 

انتهای پیام///