- خبرگزاری سروش - https://sorooshnews.com -

در شرکت نمایشگاه‌ بین‌المللی چه خبر است؟/ دلیل مسافرت‌های قابل توجه مدیرعامل این شرکت و افراد بیش از حد در قالب هیئت همراه به دبی چیست؟

شرکت نمایشگاه‌ بین‌المللی

برخی کارشناسان و کارمندان شرکت نمایشگاه‌ بین‌المللی نسبت به مسافرت‌های بیش از حد مدیرعامل این شرکت به دبی و افرادی که به عنوان هیئت همراه، وی را همراهی می‌کنند، انتقاد دارند.

 

*** شرکت نمایشگاه‌ بین‌المللی و نمایشگاه اکسپو ۲۰۰

 

به گزارش سروش [1] به نقل از صنایع [2]، نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ قرار است حدود سه ماه دیگر در دبی امارات برگزار شود و طبیعی است که همه کشورها برنامه‌ریزی می‌کنند حضور بایسته و شایسته‌ای در این نمایشگاه داشته باشند.

اما طبیعی است که با توجه به شیوع کرونا [3] و افزایش هزینه‌ها به واسطه افزایش قابل توجه نرخ ارز، می‌طلبد که مسئولان ایرانی برگزاری نمایشگاه، تلاش کنند تا حد امکان با کمترین هزینه و تردد نسبت به برگزاری این نمایشگاه اقدام نمایند.

اما خبرهای رسیده حاکی از این است که مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌ بین‎‌المللی از چند ماه پیش سفرهایی را با همراهی هیئت همراه به دبی، محل برگزاری اکسپو [4] ۲۰۲۰، آغاز کرده، که تعداد همراهان ایشان در این سفرها با توجه به اهداف سفر، قابل توجه بوده است، در حدی که اعتراض برخی کارشناسان و حتی کارمندان شرکت نمایشگاه‌ بین‌المللی را به همراه داشته است.

این اعتراض‌ها در آستانه سفر آینده مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌ بین‌المللی به دبی و هیئت همراهش که گویا در این سفر تعدادشان حتی از سفرهای قبلی نیز بیشتر است، بالا گرفته و در تعدادی از پیام‌هایی که برای صنایع ارسال شده، نسبت به این موضوع انتقاد شده است.

 

*** محور انتقادات به سفرهای مدیر عامل شرکت نمایشگاه‌ بین‎المللی به دبی

 

منتقدین در پیام‌های خود، سوالات و انتقادهایی را مطرح کردند که برخی از آنها به شرح ذیل است:

آیا واقعا با توجه به اینکه هنوز حدود سه ماه تا برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ باقی مانده است، این تعداد سفر مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌ بین‌المللی وزارت صنعت [5] با هیئت همراه به دبی، ضرورت دارد؟ آیا منطقی است؟

شنیده شده مدیرعامل قصد دارد در سفر آینده خود که به زودی انجام می‌‍شود، اعضای هیئت مدیره شرکت و تعدادی از اعضای وزارت صمت را نیز با خود همراه کند. با توجه به شیوع کرونا و هزینه‌های بسیار زیاد هر نفر در این سفرها، حضور این افراد چه ضرورت و منطقی دارد؟

تعداد و حجم افراد همراه در سفرهای مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌ها به دبی منطقی نیست اما حتی اگر منطقی هم باشد، ایشان در نهایت باید برحسب ضرورت، معاون فنی یا معاون مالی را همراه خود داشته باشد نه همراه داشتن هیئتی که حضور تعدادی از آنها هیچ دلیل منطقی و موجهی ندارد.چرا؟

حتی با توجه به اهداف هریک از سفرها، شاید اصلا نیازی به حضور شخص مدیرعامل نیز در این سفرها نباشد و معاون یا نماینده ایشان براحتی بتواند امور محوله را پیگیری و عملیاتی کند و نیازی به حضور شخص ایشان در همه سفرها به اضافه هیئت همراه نباشد.چرا نظارت نمی‌شود؟

با توجه به شرایط موجود، اصلا نیازی به این سفرها در این حد و با این تعداد همراه نیست و ایشان می‌تواند با داشتن نماینده مقیم مطمئن و متخصص در این حوزه و تفویض اختیار به وی، از بسیاری از این سفرها و هزینه‌های ده‌ها میلیونی همراهانش جلوگیری کند.

 

*** مدیریت هزینه‌ها و پرداخت مطالبات همکاران و پیمانکاران

 

اینها بخشی از انتقادها و گلایه‌هایی است که به سفر حسن زمانی [6] به عنوان مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه بین‌المللی وزارت صنعت و هیئت همراهش مطرح شده است.

اما برخی کارمندان شرکت سهامی نمایشگاه بین‌المللی وزارت صنعت نیز در پیام‌های خود از پرداخت نشدن چند ماهه اضافه کار و رفاهی خود یا برخی پیمانکاران از پرداخت نشدن مطالبات خود شکایت داشتند و معتقد بودند مدیرعامل این شرکت می‌توانست با مدیریت هزینه‌ها از جمله هزینه‌های سفرهای خود و هیئت همراهش به دبی، مطالبات همکاران یا پیمانکاران این شرکت را پرداخت نماید.

 

*** راهکار و پیشنهاد

 

نگاهی به عملکرد بسیاری از شرکت‌های تجاری، بازرگانی و حتی رسانه‌ای در این سال‌ها، نشان می‌دهد که آنها با توجه به شیوع کرونا و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها، تلاش کردند با بستن دفاتر خود و بازگرداندن همکاران خود، از کارشناسان و فعالان محلی برای پیگیری امور خود در کشورهای هدف استفاده کنند اما متاسفانه گویا برخی مسئولان ما هنوز با این شیوه‌ها غریبه هستند یا تمایلی با آشنایی و استفاده از این راهکارها ندارند.

 

*** ضرورت مدیریت هزینه‌ها

 

به گزارش سروش [1]، با توجه به انتقادها و موارد مطرح شده، می‌توان گفت، امکان مدیریت مسافرت‌های مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه بین‌المللی به دبی [7] و هیئت‌هایی که وی را در این سفرها همراهی کرده و می‌کنند، وجود داشته و دارد و می‌طلبد که ایشان و مدیران این شرکت در برنامه‌های خود برای اکسپو ۲۰۲۰ تجدیدنظر کنند تا علاوه‌بر مدیریت هزینه‌ها، بتوانند مطالبات همکاران و پیمانکاران شرکت متبوع خود را پرداخت نمایند.

انتهای پیام///