- خبرگزاری سروش - https://sorooshnews.com -

۱۸ تن داروی کرونا در انتظار ترخیص/ واکسن‌های وارد شده در گمرک بلاتکلیف مانده‌اند

واردات واکسن

بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک، واکسن‌های وارد شده و ۱۸ تن داروی کرونا در گمرک در انتظار ترخیص و بلاتکلیف مانده‌اند.

 

*** ضرورت واردات واکسن

 

به گزارش سروش [1]، با اوج‌گیری موج پنجم شیوع کرونا در روزهای گذشته در کشور و افزایش آمار فوت‌شدگان، موضوع واردات واکسن و داروی مقابله با این ویروس در صدر اخبار قرار گرفته است.

با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر تامین واکسن مورد نیاز کشور و واردات داروها برای سلامت مردم، روند ورود این کالاها سرعت گرفت.

 

*** دپو واکسن در گمرک

 

برخی از این داروها در گمرک باقی مانده و تا کنون وزارت بهداشت یا صاحب کالا اقدام به ترخیص آن‌ها نکرده‌اند.

طبق اطلاعات و آمار اعلام شده توسط شرکت انبارهای عمومی فرودگاه امام خمینی‌(ره) بیش از چهار تن مواد اولیه داروی فاویپیراویر، ۸۰۰ کیلوگرم مواد اولیه بتادکس و بیش از ۱۳ تن داروی رمدسیور در سردخانه‌های مربوط، دپو شده است.

 

*** تاثیر کمبود دارو بر قیمت

 

همین موضوع موجب می‌شود تا تولید این کالا حتی در داخل کشور نیز با کمبود مواجه شود.

شرایط موجود و تقاضای بالای بیماران بر قیمت تهیه این داروها تاثیر گذاشته است.

 

*** بلاتکلیفی رمدسیور در گمرک/ وزارت بهداشت قدامات لازم را انجام نداده است

 

آمار اعلام شده گمرکی حاکی از بلاتکلیفی محموله ۲۰۰ هزار بسته‌ای آمپول ۱۰۰ میلی گرمی رمدسیور در گمرک است که نیاز به اقدام فوری وزارت بهداشت.

در شرایطی که اظهارات مدیرعامل شرکت مربوط، نشان می‌دهد ترخیص و توزیع چند محموله پیشین این دارو در کشور با مجوز ترخیص وزارت بهداشت و نیز مواد اولیه داروی فاموتیدین انجام شده است.

 

*** تهیه فهرست از اقلام دپو شده در گمرک

 

بر اساس گزارش گمرک، مقرر شده است که شرکت انبارهای عمومی مستقر در فرودگاه امام خمینی‌(ره) در ۲۴ ساعت، نسبت به استخراج فهرست همه اقلام دپو شده و رسوبی در سردخانه‌های مورد بازدید از جمله دارو، مواد اولیه دارویی انسانی و نیز واکسن و اقلام مرتبط با وزارت جهاد کشاورزی که در شرایط خاص دمایی نگهداری می‌شود، با ذکر همه مشخصات از جمله نام صاحب کالا، نام کالا، وزن، تاریخ تخلیه در سردخانه اقدام و فهرست به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز وزارت جهاد کشاورزی تحویل شود.

 

*** وظیفه مراجع مربوط برای تععین تکلیف کالاها

 

مراجع مربوط مکلف هستند در مهلت ۵ روز، نظر خود را درباره تعیین تکلیف ترخیص یا ترخیص نشدن این اقلام، مستند و به صورت مکتوب به دادستانی عمومی و انقلاب تهران و گمرک ایران اعلام کنند تا در جلسه ۳۰ مرداد ماه مورد بررسی و تصمیم‌گیری نهایی قرار گیرد.

 

*** درخواست معاون فنی گمرک از دادستانی عمومی و انقلاب تهران

 

به گزارش سروش، گفتنی است معاون فنی گمرک ایران از دادستانی عمومی و انقلاب تهران خواسته است که در این شرایط بحرانی کشور از نظر پاندمی کرونا در صورت صلاح دید دستور دهد تا مشابه این اقدامات در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف نیز صورت گیرد.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///