- خبرگزاری سروش - https://sorooshnews.com -

آمریکا عامل بی ثباتی افغانستان است/ آمادگی ایران برای تسهیل ارسال کمک‌های کشورهای مختلف به افغانستان

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمریکا عامل بی ثباتی افغانستان است از آمادگی ایران برای تسهیل ارسال کمک‌های کشورهای مختلف به افغانستان خبر داد.

 

*** آمریکا عامل بی ثباتی افغانستان است

 

به گزارش سروش [1]، امیر عبداللهیان در نشست مجازی “وضعیت بشردوستانه در افغانستان” به ریاست آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد شرکت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

وزیر امور خارجه در بخشی از سخنان خود در این نشست، اظهار داشت:

همه ما امروز با یک شرایط جدید و چالش جدید در افغانستان روبرو هستیم و باور داریم که بخش مهمی از عامل وضعیت بی‌ثباتی ، ناامنی و شرایط نابسامان کنونی در کشور افغانستان به سیاست‌های توأم با آزمون و خطا و اشتباهات ایالات متحده آمریکا در این کشور برمی گردد.

 

امیر عبداللهیان با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در سال های اشغال‌افغانستان و اکنون در نحوه خروج شان از این کشور فجایعی را آفریدند که جهانیان صحنه‌هایی از آن را در فرودگاه کابل در روزهای گذشته شاهد بودند، پیام این نشست در دو سطح سیاسی و انسانی را مورد تصریح قرار داد و افزود:

در سطح سیاسی این پیام واحد را باید به‌افغانستان صادر کنیم که افغانستان امن، با ثبات و توسعه یافته فقط و فقط در سایه تشکیل دولت فراگیر ملی و متشکل از همه طرف ها می تواند ایجاد شود.

 

*** تمام مرزهای ایران باز است

 

وزیر امور خارجه، دیدگاه کشورمان در سطح انسانی را تشریح و افزود:

معتقد هستیم در ابعاد انسان‌دوستانه، مردم ، زنان و کودکان در افغانستان در سالهای گذشته و در هفته‌های اخیر با وضعیت تاسف باری مواجه هستند و امروز جامعه جهانی موظف است و باید کمک های انساندوستانه فوری و سریع خود را به افغانستان ارسال کند.

 

امیر عبداللهیان با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل ارسال کمک های انسان دوستانه کشورهای مختلف به سمت افغانستان، بیان داشت:

جمهوری اسلامی ایران برای کمک به جلوگیری از ورود موج جدید پناهندگان و آوارگان افغان تمام مرزهای خودش را باز نگه داشته تا علاوه بر ارسال کمک‌های انسان دوستانه به داخل‌افغانستان بتوانیم تجارت‌های محلی، بازارچه های مشترک و گذرگاه‌های تجاری مرزی را باز نگه داریم.

 

*** آمادگی ایران برای تسهیل ارسال کمک‌ها به افغانستان

 

وی ضمن انتقاد از اینکه جامعه جهانی نسبت به تعهدات خود در قبال رسیدگی به وضعیت آوارگان افغان به خوبی عمل نکرده است بر ضرورت تامین کمکهای فوری انسان دوستانه و همچنین کمک به مردم این کشور و تشکیل دولت فراگیر درافغانستان تاکید کرد.

 

به گزارش سروش، وزیر امور خارجه در پایان با تاکید بر ارتباط کشورمان با همه طرف‌ها در افغانستان، اظهار داشت:

ما در افغانستان سیاستی را دنبال می‌کنیم که علاوه بر تشکیل دولت فراگیر ، افغانستانی عاری از تروریسم و مواد مخدر را شاهد بوده و مردم‌افغانستان خودشان بتوانند نسبت به آینده سرنوشت کشورشان تصمیم گیری کنند .

انتهای پیام///