- خبرگزاری سروش - https://sorooshnews.com -

مزایای ایجاد اپراتور واحد برای حمل و نقل تجاری در دریای خزر

اپراتور خزر

ایجاد اپراتور واحد برای حمل و نقل تجاری در دریای خزر مدتی است بین کشورهای منطقه مطرح شده است که باید مزایای آن مورد بررسی قرار گیرد.

 

*** اپراتور واحد در مسیر تجاری ترانس خزر

 

به گزارش سروش [1]، به نقل از ترندنیوز اگر مسیر تجاری ترانس خزر دارای یک اپراتور واحد باشد، حرکت و نقل و انتقالات کالا را تا حد زیادی ساده می کند.

 

یک کارشناس آسیای میانه درباره اپراتور واحد خزر، اظهار داشت:

در صورتی که  مسیر تجاری ترانس خزر دارای یک اپراتور واحد باشد، مسائل بوروکراتیک و اداری  مانند تبادل اسناد بین کشورهای این حوزه بسیار ساده می‌شود.

 

تیمور عمروف همچنین گفت:

یک اپراتور واحد تبادل کالا بین کشورهای در این مسیر تجاری را تسریع می‌کند.

 

*** دعوت از آذربایجان برای مشارکت در طرح‌های صنعتی

 

قزاقستان اخیرا پیشنهاد ایجاد یک اپراتوری واحد برای اجرای مسیر تجاری ترانس خزر را به صورت مشترک با جمهوری آذربایجان [2] ارائه کرد.

در این راستا، وزیر تجارت و ادغام قزاقستان در سفر به جمهوری آذربایجان، در این باره در یکی از صفحات مجازی خود این پیشنهاد را مطرح کرد.

 

باخیت سلطانوف پیرامون دعوت از سایر کشورها، اظهار داشت:

در جلساتی که در باکو برگزار شد از همکاران آذربایجانی دعوت شد تا در اجرای پروژه‌های همکاری صنعتی در مراکز تجاری [3] و لجستیکی مرزی قزاقستان (بنادر خورگوس، آسیای مرکزی، آکتائو و غیره) و همچنین در توسعه یک مرکز تجاری جدید بر اساس زیرساخت‌های بندری موجود در دریای خزر اقدام نمایند.

 

به گزارش سروش، وزیر تجارت [4] و ادغام قزاقستان [5] در پایان، ابراز داشت:

وظیفه اپراتور واحد این است که همه کشور [6]های ترانزیتی را در طول مسیر آسیا [7]– اروپا (اوراسیا [8]) و همچنین مسیر عکس هماهنگ کند .

یک تعرفه واحد نیز برای کل مسیر این کریدور وضع کند که این خود باعث رونق تجارت [9] در این منطقه می‌شود و چنین تعرفه‌ای تدارکات تجاری را تا حد زیادی تسهیل می‌کند.

 

 

انتهای پیام///