- خبرگزاری سروش - https://sorooshnews.com -

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو تا پایان سال ادامه دارد/ حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت دارو را افزایش می‌دهد؟

ارز ۴۲۰۰ تومانی

رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران معتقد است، با توجه به رای نیاوردن طرح دو فوریتی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در مجلس، لااقل تا پایان سال جاری، تخصیص این ارز ادامه پیدا کند.

 

*** حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو

 

به گزارش سروش [1]، محمود نجفی عرب درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار کرد:

با وجود آنکه فعالان صنعت دارو از ماه‌ها قبل درخواست داده بودند که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از این صنعت، نرخ‌ها بر اساس ارز نیمایی محاسبه شود، به نظر می‌رسد با توجه به رای نیاوردن طرح دو فوریتی حذف این ارز در مجلس، لااقل تا پایان سال جاری، تخصیص این ارز ادامه پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه هنوز تکلیف منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال مشخص نیست، بیان کرد:

بر اساس براوردهای دولت، حدود ۸.۵ میلیارد دلار منابع در نظر گرفته شده برای ارز ترجیحی تاکنون تخصیص پیدا کرده و برای ادامه سال نیاز به منابع جدید وجود دارد و دولتی‌ها حتی درخواست افزایش منابع تا ۱۲.۶ میلیارد دلار را ارائه کرده بودند که فعلا مجلس مصوبه‌ای برای آن ارائه نکرده است.

 

*** حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت دارو را افزایش می‌دهد؟

 

رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران درباره اینکه آیا در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت دارو افزایش خواهد یافت، توضیح داد:

قطعا همین طور است و اگر ارز نیمایی به عنوان مبنا در نظر گرفته شود، قیمت تمام شده افزایش می‌یابد، با این وجود با توجه به مشکلاتی که ارز دولتی به وجود آورده، متخصصان بر لزوم حذف آن تاکید دارند و باید دید برنامه دولت برای سال آینده چه خواهد بود.

تفاوتی که میان دارو و سایر کالاهای اساسی دریافت کننده این ارز وجود دارد، زیرساخت موجود در حوزه بیمه‌ها است.

 

وی در ادامه افزود:

خوشبختانه آمارها نشان می‌دهد که حدود ۹۵ درصد از افراد جامعه لااقل تحت پوشش یک نوع بیمه قرار دارند و همین موضوع کمک می‌کند که بار افزایش قیمت دارو بر شانه مردم نیفتد.

 

*** لزوم تعریف منابع لازم

 

به گزارش سروش، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران در پایان با بیان اینکه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، برای حمایت دارویی از مردم منابعی در حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان نیاز خواهد بود، اظهار داشت:

در این رابطه باید ساز و کاری تعریف شود که دولت نتواند از حمایت از مردم شانه خالی کند. با تخصیص منابع لازم به بیمه‌ها، فشاری بر مردم وارد نمی‌شود و هزینه افزایش قیمت را بیمه‌ها پرداخت خواهند کرد. این بهترین راهکار موجود در این زمینه خواهد بود و امیدواریم برای سال آینده بهترین راهکار در این زمینه اجرایی شود.

ایسنا

 

 

انتهای پیام///