- سروش - https://sorooshnews.com -

رکوردشکنی در حمل جاده‌ای کالای اساسی/ دپوی کالاهای اساسی در بنادر به دلیل مشکل حمل نیست

مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری با بیان اینکه دپوی کالاهای اساسی در بنادر به دلیل مشکل حمل نیست از رکوردشکنی در حمل جاده‌ای این کالاها خبر داد.

 

*** حمل کالاهای اساسی

 

به گزارش سروش [1]، غلامحسین دغاغله درباره حمل کالاهای اساسی از بنادر به داخل کشور و مشکل دپوی کالاها در بنادر، اظهار کرد:

ما مشکلی از این نظر نداریم و حمل کالاهای اساسی به طور مرتب در حال انجام است.

۲۹ آبان جلسه‌ای با وزیر اقتصاد برای حمل کالاهای اساسی از بنادر داشتیم و بر ادامه روند جابه جایی کالاهای اساسی تأکید شد.

 

*** شکستن رکورد حمل جاده‌ای کالای اساسی

 

مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در ادامه افزود:

تا پایان روز چهارشنبه ۲۶ آبان، ۱۷ میلیون تن کالای اساسی از بنادر توسط بخش حمل و نقل جاده‌ای به مقاصد داخل کشور حمل شده که حدود ۱۱ میلیون تن آن از بندر امام خمینی (ره) و مابقی از سایر بنادر خصوصاً شهید رجایی و امیرآباد حمل شده است.

میانگین حمل کالای اساسی از بنادر به مقاصد داخل کشور روزانه ۸۰ تا ۹۰ هزار تن است؛ روزانه به طور متوسط از بندر امام خمینی (ره) ۲۲۰۰ و تا ۲۴۰۰ تن کالای اساسی حمل می‌شود.

این رقم، میانگین جابه جایی هاست و در برخی روزها بیشتر یا کمتر است؛ مثلاً در روز جمعه ۲۸ آبان از بندر امام خمینی (ره) ۲۹۰۰ تن کالای اساسی حمل شد.

 

*** رفع مشکل حمل کالای اساسی از بنادر

 

دغاغله روند فعلی حمل کالای اساسی از بنادر را از آهنگی مناسب برخوردار دانست و تصریح کرد:

از تیر ماه امسال تدبیر جدیدی اندیشید شد مبنی بر اینکه برای ۴ قلم کالای اساسی شامل گندم، ذرت، جو و کنجاله سویا از ۳ بندر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و چابهار، شرکت‌های حمل و نقلی توانمند که توانایی داشته باشند، از هر استانی برای مبادی این ۳ بندر، بارنامه صادر کنند.

پیش از این محدودی صدور بارنامه از مبادی هر استانی صرفاً برای شرکت‌های حمل و نقلی همان استان مجاز بود و شرکت‌های مستقر در هرمزگان می‌توانستند برای بندر شهید رجایی و شرکت‌های مسقر در خوزستان برای بندر امام خمینی (ره) بارنامه صادر کنند که در حال حاضر هر شرکتی از هر استانی می‌تواند از مبادی بنادر امام خمینی (ره)، شهید رجایی و شهید بهشتی بارنامه حمل کالاهای اساسی ۴ گانه را صادر کنند و محدودیت صدور بارنامه برای آنها برداشته شده است؛ در حالی که پیش از این محدودیت حوزه فعالیت داشتند.

 

وی در ادامه تأکید کرد:

با این تدبیر اندیشیده شده، ظرفیت بسیار بالایی ایجاد شده و در حال حاضر وضعیت دپوی کالاهای اساسی در بنادر به وضعیت عادی برگشته و با وضعیت فوق العاده از نظر دپوی کالاهای اساسی مواجه نیستیم.

 

*** دپوی کالاهای اساسی در بنادر به خاطر مشکل حمل نیست

 

دغاغله درباره اینکه گفته می‌شود کالاهای اساسی در بنادر دپو شده، اظهار داشت:

ممکن است بخشی از کالاهای اساسی در کشتی‌ها روی آب مانده باشد که به دلایلی چون تأمین ارز با تأخیر تخلیه شده‌اند که به صاحبان کالا برمی گردد.

سازمان راهداری صرفاً با آن بخشی از کالاهای اساسی که وارد بندر شده و سپس اظهار گمرکی و ترخیص شوند، مواجه است و به آنها کالاهای قابل حمل می‌گویند.

 

وی درباره علت صاحبان کالا نسبت به تأخیر در تخلیه کشتی‌های مستقر در لنگرگاه‌ها، گفت:

این روزها موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح بوده و صاحبان کالا بلاتکلیف مانده بودند تا وضعیت کالاهای آنها مشخص شود.

گمرک هر آماری به ما اعلام کند، با توجه به ظرفیت جدیدی که ایجاد کرده‌ایم، بلافاصله حمل می‌کنیم و محدودیت ظرفیت از این نظر نداریم و به هر مقصدی به سازمان راهداری اعلام شود، کالاها حمل خواهند شد.

 

*** اعطای لاستیک تشویقی به کامیون‌های حامل کالای اساسی متوقف شد

 

وی درباره ارائه برخی مشوق‌ها به رانندگانی که کالاهای اساسی حمل می‌کنند افزود:

در حال حاضر ارائه این مشوق‌ها متوقف شده است؛ چرا که لاستیک‌های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار سازمان راهداری بود و از این لاستیک‌ها به رانندگان حمل کننده کالاهای اساسی داده می‌شد اما واردات لاستیک با ارز نیمایی انجام می‌شود.

 

دغاغله در خصوص مصوبه شورای پایش حمل و نقل در تابستان امسال مبنی بر راه اندازی سامانه‌ای از سوی صاحبان عمده کالاهای اساسی شامل شرکت بازرگانی دولتی و شرکت پشتیبانی امور دام برای پرداخت سیستمی و فوری کرایه حمل به رانندگان کامیون‌های حامل کالاهای اساسی گفت:

این سامانه هنوز راه اندازی نشده و کرایه حمل همچنان با کمی تأخیر پرداخت می‌شود البته صاحبان بار دولتی در تلاش است تا کرایه‌ها را به سرعت واریز کند.

 

*** چرا سوخت جبرانی به کامیون‌ها در روز قطع سامانه کارت سوخت ندادند؟

 

به گزارش سروش، مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری در پایان درباره علت عدم تعیین گازوئیل جبرانی برای کامیون‌ها و اتوبوس‌ها در روز قطع سامانه کارت سوخت تأکید کرد:

در روزی که سامانه جایگاه‌های سوخت قطع شد، حمل و نقل سنگین دچار مشکل خاصی نشد.

در همان زمان هم رئیس سازمان راهداری اعلام کرد که در بخش ناوگان سنگین حمل کالا و مسافر جاده‌ای مشکلی برای کامیون‌ها و اتوبوس‌ها ایجاد نشده است؛ لذا در مصوبه سوخت جبرانی هیئت دولت، گازوئیل درج نشده است.

مهر

 

 

انتهای پیام///