- سروش - https://sorooshnews.com -

مشکلات اقتصادی امروز به دلیل بی‌تدبیری‌های گذشته است/ افزایش دستمزد کارگران؛ درست یا غلط؟

تعیین دستمزد کارگران

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی امروز به دلیل بی‌تدبیری‌های گذشته است، افزایش دستمزد کارگران را اقدامی درست دانست.

 

*** تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر تولید 

 

به گزارش سروش، سید مرتضی افقه ضمن اشاره به اینکه سال‌هاست رهبر معظم انقلاب اسلامی شعارهایی را با عنوان اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و رونق تولید مطرح می‌کنند و اگر برای تحقق این شعار اقدام و دست به تولید زده می‌شد، امروز شاهد بهبود وضعیت اقتصاد بودیم، اظهار کرد:

اقتصاد کشور به خاطر تصمیم‌ها و سیاست‌های غلط دولت‌های گذشته با مشکل مواجه شد و زیرساخت‌های لازم برای رونق تولید ایجاد نشده است.

حل مشکل افراد کم درآمد بخصوص جامعه کارگری که به خاطر بی‌تدبیری‌های گذشته شکل گرفته است، نیازمند برنامه‌های بلندمدت است تا روی سیاست‌های تولید و درآمد اقدام شود.

 

وی با بیان اینکه با اقدامات جزیره‌ای مشکلات حل نمی‌شود، گفت:

باید به تولید ملی به‌خصوص تولید فقر زدا توجه شود تا از این طریق، زمینه‌های مشکلات افراد کم درآمد در جامعه حل شود.

دولت‌ها نقش زیادی در رونق تولید دارند، از این رو باید ساختارهای معیوب از بین برود و راهکارهای اساسی راهگشای رفع موانع تولید باشد.

 

*** مزد کارگران در چند سال گذشته به‌اندازه نرخ تورم افزایش نیافته بود

 

به گزارش سروش، کارشناس اقتصادی در پایان، تصریح کرد:

دولت باید با اختصاص تسهیلات، معافیت‌ها و تشویق‌های مالیاتی و بیمه‌ای، بخشی از درآمد را صرف کمک به تولید کند و به واحدهای و بنگاه‌های کوچک و متوسط یاری برساند.

همچنین مزد کارگران در چند سال گذشته به‌اندازه نرخ تورم افزایش نیافته بود.

دستمزد تیغ دو لبه است که تعیین آن با حضور جامعه کارگری و کارفرمایی نیاز به‌دقت و ظرافت دارد، در همین راستا دستمزد سال ۱۴۰۱ تعیین شده که از این جهت مطلوب است.

برای اینکه تولیدکنندگان دچار مشکلاتی از قبیل تعطیلی کارگاه‌ها و تعدیل نیرو نشوند، باید سیاست‌های تشویقی و حمایتی از کارفرماییان انجام شود تا برای نیروی کار درآمد، افزایش بهره‌وری و انگیزه به دنبال داشته باشد؛ ضمن اینکه واحدهای بزرگ به لحاظ سرمایه چون وضعیت خوبی دارند با افزایش دستمزد به مشکل بر نخواهند خورد.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///