- سروش - https://sorooshnews.com -

مردم نگران ذخایر کالاهای اساسی نباشند/ تولیدات واکسن کشور به مرحله صادرات رسیده است/ پرداخت یارانه ۴۰۰ هزار تومانی به مردم

رئیس جمهور

رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم ضمن بیان اینکه مردم نگران ذخایر کالاهای اساسی نباشند، اعلام کرد، تولیدات واکسن کشور به مرحله صادرات رسیده است.

 

*** گفتگوی زنده تلویزیونی رئیس جمهور با مردم

 

به گزارش سروش، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی دوشنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی در سخنانی با مردم با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در مقابله با کرونا گفت:

در مقطعی که دولت سیزدهم بر سر کار آمد روزانه ۷۰۰ نفر قربانی کرونا و خانواده‌هایشان داغدار می‌شدند اما امروز این رقم به هفت نفر رسیده است.

 

وی با قدردانی از تلاش های کادر درمان و مشارکت مردم در مقابله با کرونا، بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس را از دستاوردهای این مجاهدت‌ها و همکاری ها دانست و افزود:

همکاری دانش‌آموزان و خانواده‌ها، کادر آموزشی مدارس و اساتید دانشگاه‌ها همکاری خوبی بود و سفرهای نوروزی و کسب و کار مردم هم فعال شد که همه از برکات خداوند است و مردم و دست‌اندرکاران امر بهداشت و درمان باید تلاش کنند تا از جانب مردم هر روز ارتقاء یابد.

 

رئیس جمهور همچنین، خاطر نشان کرد:

کشور ما در صیانت از جان مردم و واکسیناسیون در برابر کرونا موفق بوده و علاوه بر واردات واکسن در زمینه تولید واکسن داخلی نیز اقدامات بسیار خوبی صورت گرفت و امروز تولیدات واکسن ما به مرحله صادرات رسیده است.

 

*** ذخایر کالاهای اساسی کشور/ کسری بودجه

 

حجت الاسلام رئیسی درباره ذخایر کالاهای اساسی کشور، اظهار داشت:

اوایل کار دولت ذخایر کشور نگران کننده بود اما امروز نگرانی ها رفع شده و مردم نگران ذخایر کالاهای اساسی در کشور نباشد.

همچنین در بدو تشکیل دولت در زمینه ذخایر ارزی و ریالی کشور مشکل داشتیم که زمانی که هنوز وزرای ما از مجلس رأی اعتماد نگرفته بودند، این نگرانی وجود داشت که حقوق مرداد را چگونه پرداخت کنیم اما بحمدالله دولت توانست این حقوق را پرداخت کند و فروش نفت هم به دو برابر افزایش یافت و امروز نگرانی در این زمینه نداریم و در حوزه تجارت خارجی هم امروز ۱۰۰ میلیارد دلار تبادل تجاری با همسایگان داریم که کاملاً متفاوت از شرایط گذشته است و معتقدیم امکان ارتقای این رقم نیز وجود دارد.

 

وی از کسری بودجه به عنوان یکی از معضلات دولت یاد کرد و گفت:

دولت با کسب درآمدهایی که داشته، کسری بودجه ۴۵۰ میلیاردی را جبران کرده است؛ به‌رغم اینکه بسیاری در آغاز گفته بودند شما می خواهید با این کسری بودجه چکار کنید اما همه این اقدامات انجام شد.

 

*** اصلاح نحوه پرداخت یارانه‌ کالاهای اساسی

 

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی در پیش‌بینی‌هایشان می‌گفتند تورم ۴۰ درصدی به ۶۰ درصد افزایش می‌یابد اما اخیراً این تورم را به سیر نزولی رساندیم، به تبیین اقدامات دولت برای اصلاح نحوه پرداخت یارانه‌ کالاهای اساسی پرداخت و گفت:

بسیاری از اقتصاددانان همواره درباره وضعیت ارز ترجیحی هشدار می‌دادند و اصلاح آن را ضروری می‌دانستند و از همان اول معلوم بود که ارز ترجیحی برای کشور مشکل ایجاد می‌کند؛ دولت قبل هم متوجه شده بود، لذا تلاش کرد که این ارز را از کالاهای مختلف حذف بکند؛ الآن شش یا هفت کالای اساسی باقیمانده که ارز ترجیحی به آنها اختصاص داده می‌شود.

 

حجت الاسلام رئیسی در ادامه، تأکید کرد:

ارز ترجیحی تولید را تهدید می‌کند و افزایش واردات و همچنین کاهش بهره‌وری را به همراه دارد و موجب ایجاد فساد، رانت و تبعیض می‌شود و به بخش‌های مختلف مسئولان و اقتصاددان‌ها امتیاز صیادی داده بودند و در دستگاه قضایی که بودن با پرونده‌های زیادی در این زمینه مواجه بودیم قرار بود کالای اساسی بیاورند اما کالای دیگر وارد کردند یا با ارز آزاد پرونده حاج قربانعلی ماشین سازی تبریز معروف است ایجاد شد

 

وی با بیان اینکه نظام یارانه‌ها و نحوه تخصیص ارز ترجیحی حتماً باید اصلاح شود و دولت در این زمینه مصمم است، اظهار داشت:

۸ میلیارد دلار برای مصارف ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۰ اختصاص یافته بود که در همان ماه‌های آغاز سال هزینه شد و دولت سیزدهم هیچ ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی نداشت.

اصلاح ساختارهای اقتصادی در نشست سران قوا و دولت مطرح شد و در نهایت یک لایحه دو فوریتی هم به مجلس تقدیم و اعلام شد که می‌خواهیم ارز ترجیحی را حذف و مبالغی را به جبران آن به مردم بپردازیم که این باید با اجازه قانونگذار انجام شود که در مجلس رأی نیاورد و ما باید تصمیم می‌گرفتیم که چه کنیم.

 

*** زوم آماده‌سازی زیرساخت‌های اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها و اقناع افکار عمومی

 

به گزارش سروش، رئیس جمهور در پایان با تأکید بر لزوم آماده‌سازی زیرساخت‌های اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها و اقناع افکار عمومی در این زمینه، گفت:

دولت در این کار عجله نکرده و در نشست نخبگانی همه ابعاد و تبعات آن بررسی و تبیین شد و از طرف دیگر با توجه به اهمیت و بحث‌انگیزترین بودن این موضوع باید تمام جوانب آن به دقت مورد ارزیابی قرار می‌گرفت که نشست‌های هم اندیشی با کارشناسان و صاحب‌نظران مختلفی در این خصوص برگزار شد و آنها نظرات خود را در این خصوص مطرح کردند.

 

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه برای خود شأنی جز خدمت‌گزاری برای مردم قائل نیستیم، ادامه داد:

خوشبختانه طرح عادلانه‌سازی یارانه‌ها امروز مورد توجه مجلس، قوه قضاییه و دیگر دستگاه‌هاست و همه بر لزوم پیگیری اصلاح اقتصادی تأکید دارند و با اصلاح نحوه پرداخت ارز ترجیحی و حذف دو نرخی بودن ارز موافق هستند.

درباره زمان اجرای طرح اختلاف‌نظراتی وجود دارد اما ما فکر کردیم بهتر است که به نص قانون عمل شود و قانون مجلس هم در این زمینه کاملاً روشن است که در بودجه ۱۴۰۱ برای دولت ارز ترجیحی قرار داده نشده اما ارز باید به صورت نیمایی یا ارز آزاد باشد و جبران آن‌هم پیش‌بینی شده است و در صورت اختصاص ارز آزاد، طبیعتاً این امر بر بازار تأثیر می‌گذارد.

 

وی در ادامه، تاکید کرد:

ما وعده کردیم که مردم را در جریان همه امور قرار دهیم که دولت قرار است با توجه به شرایط منطقه‌ای و جهانی چه اقدامی انجام دهد و اقدام ما باید کاملاً فعال باشد و حالت واکنشی و انفعالی نداشته باشد.

 

*** یارانه ۴۰۰ هزار تومانی 

 

به گزارش سروش، رئیس جمهور در پایان، با بیان اینکه سیاست دولت حذف ارز ترجیحی نیست بلکه به دنبال مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌هاست، گفت:

از این به بعد یارانه‌ها مستقیم به دست مردم می‌رسد و می‌توانند خودشان برای پولی که به آنها می‌دهیم تصمیم بگیرند که در این زمینه سازمان برنامه و بودجه با محاسبه مصرف سرانه مردم پیشنهاد کرد، برای سه دهک نخست هر نفر ۴۰۰ هزار تومان در ماه اختصاص یابد و برای دهک‌های چهارم به بعد هم به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان پرداخت شود.

 

 

انتهای پیام///