- خبرگزاری سروش - https://sorooshnews.com -

پایان جهنم چهار روزه جنگل‌های ارسباران

جنگل‌های ارسباران

آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران پس از چهار روز به پایان رسید.

 

*** پایان جهنم چهارروزه جنگل‌های ارسباران

 

به گزارش خبرگزاری سروش [1]، آتش بر جان جنگل‌های ارسباران از چهار روز قبل افتاد، اما تلاش مدیریت محلی برای اطفای حریق در یک نقطه و سربرآوردن آتش در نقطه‌ای دیگر، مدیریت بحران آذربایجان شرقی را ناگزیر از رسانه‌ای کردن موضوع از روز ۳۱ مرداد کرد، زیرا آتش دیگر بعد وسیع تری یافته بود و شواهد نشان می داد که جمع و جور کردن آن با تکیه بر امکانات محلی میسر نیست، به ویژه اینکه منطقه کوهستانی، صعب العبور و بادخیز بود و تلاش برای خاموشی کامل آتش با توسل به شیوه‌ها و تجهیزات سنتی پاسخگو نبود.  

آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران هر چند موضوع تازه‌ای نبود و به گفته حمید قاسمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۵ مورد حریق بر جان سبز این جنگل‌ها افتاده بود، اما داستان این بار متفاوت‌تر از ۲۴ دفعه قبل بود و زبانه شعله‌های حریق بر شیب‌های تند دره‌ها و یال‌های کوهستان‌های ارسباران از عمق اتفاق و ضرورت اتخاذ تدبیری در سطح ملی حکایت می‌کرد.  

 

*** سه کانون اصلی آتش‌سوزی

 

با این رویکرد بود که مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی به عنوان مرکز ثقل و هماهنگی سازمان‌های عضو ستاد بحران استان از قبیل آتش نشانی، هلال احمر، نیروهای نظامی و انتظامی، با درک شدت آتش سوزی، از سازمان‌های مرکزی مسوول در این حوزه از قبیل سازمان مدیریت بحران، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان مراتع و جنگل‌ها درخواست کمک و اعلام کرد که چیره شدن بر آتش تنها با اعزام بالگردهای رزمی جهت پشتیبانی هوایی و نیز بالگردهای آب پاش برای اطفای عمقی آتش میسر است.  

هر چند از همان ابتدای وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران در محدوده سه روستای «خانقاه»، «مرداناقوم» و «کلوانق» شهرستان خداآفرین، مدیریت بحران محلی و در وهله بعد، مدیریت بحران استان با سرعت وارد عمل شده و برای اطفای حریق کوشیدند، اما خبر اعلام مهار آتش در هر بار، با بازگشت آتش به عنوان نتیجه مرتفع و بادخیز بودن منطقه خنثی شد.

نخستین‌بار ساعت ۱۰ صبح روز ۳۱ مرداد بود که مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی، اعلام کرد که خوشبختانه حریق در هر سه کانون آن در روستاهای فوق‌الذکر مهار شده و نیروهای انسانی حاضر در محل مشغول لکه‌گیری هستند؛ اما هنربر ساعت ۱۶ همان روز از شعله‌ور شدن دوباره آتش زیر خاکستر خبر داد و آتش این بار با قدرت بیشتر خود را به سمت بلندی‌های سبز ارسباران بالا کشید.  

 

*** بازنمایی گسترده آتش‌سوزی توسط رسانه‌های محلی

 

تشدید آتش‌سوزی در ارسباران و بازنمایی گسترده رسانه‌ای آن توسط رسانه‌های محلی و شبکه‌های اجتماعی آذربایجان شرقی، مسوولان محلی اعم از استاندار و امام جمعه تبریز را نیز به پیگیری بیشتر از سازمان‌های مرکزی ناگزیر کرد، به گونه‌ای که محمدرضا پورمحمدی و حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم با ستاد کل نیروهای مسلح و وزرای دفاع مکاتبه و مکالمه تلفنی کرده و خواستار اقدام عاجل در اعزام بالگردهای پشتیبانی و آب‌پاش به منطقه برای تسریع در اطفای حریق کردند.  

هر چند پیش از آن مدیریت بحران آذربایجان شرقی به فرماندهی استاندار از تمام امکانات نرم‌افزاری(نیروی انسانی [2]) و سخت‌افزاری (اعزام و ارسال خودرو و کپسول‌های آتش نشانی) برای اطفای حریق بهره گرفته بود، اما شواهد حاکی از این بود که جابجایی نیروهای انسانی حاضر در محل و تجهیزات آنها، نیازمند حضور بالگردهای هوانیروز و لکه گیری نیز نیازمند استفاده از بالگرد آب پاش است.  

با این رویکرد بود که فرمانده قرارگاه ارتش در منطقه شمال غرب، ۱ شهریور ۹۸ از اعزام ۲ فروند بالگرد این نیرو در تبریز به منطقه برای انجام اقدامات پشتیبانی خبر داد و به دنبال آن بالگرد آب‌پاش جمعیت هلال احمر کشور نیز بعد از ظهر وارد منطقه شد تا با هم‌افزایی نیروی انسانی و تجهیزات موجود، نقطه پایانی بر آتش‌سوزی در غنی‌ترین لکه جنگلی ایران گذاشته شود.

 

*** چهار روز تلاش شبانه روزی برای مهار آتش

 

البته ناگفته نماند که در این حادثه که گفته می‌شود به احتمال زیاد علت وقوع آن خطای انسانی بوده است، ۳۰۰ هکتار از جنگل‌های ارسباران که به گفته زیست‌شناسان به تنهایی ۲۰ درصد از گونه‌های گیاهی شناسایی شده در ایران را در خود جای داده است، خاکستر شد.  

اما هر چه بود گذشت و حضور صدها نفری نیروهای ارتش، تیپ ۵۲۱، سپاه، بسیج، آتش نشانی، هلال احمر، منابع طبیعی [3] و محیط زیست، مردم محلی و سازمان‌های مردم نهاد بار دیگر کارآیی خود را در عبور از یک حادثه زیست محیطی نشان داد تا نگاه های نگران مردم آذربایجان شرقی و دغدغه‌های دوستداران محیط زیست از خاکستر شدن بخش بیشتری از جنگل های ۱۶۴ هزار هکتاری ارسباران خاتمه یابد.  

واقعیت این است که هر چند آتش در جنگل‌های ارسباران بعد از چهار روز تلاش شبانه روزی کنترل و خاموش شد، اما تاخیر سازمان‌های مرکزی در اعزام امکانات و تجهیزات و توجه به عمق حادثه، انتقاد مردم و مسئولان محلی را برانگیخت به گون‌ای که حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، خواستار پاسخ نهادهای مسوول درباره وظیفه سازمان مدیریت بحران و دیگر سازمان‌های مسوول در هنگام وقوع این گونه حوادث شد.  

استاندار آذربایجان شرقی، نیز با بیان اینکه اکنون جای گله و دنبال مقصر گشتن نیست، از ناهماهنگی‌ها و کمبود تجهیزات مورد نیاز برای اطفای آتش‌سوزی ارسباران در حداقل زمان ممکن انتقاد کرد و خواستار آسیب‌شناسی این حادثه زیست محیطی برای درس گرفتن از آن از یک سو و رفع کمبودهای موجود از سوی دیگر شد.  

 

*** ویژگی‌های منحصربفرد جنگل‌های ارسباران برای ثبت جهانی 

 

گفتنی است در حادثه آتش‌سوزی ارسباران که چهار روز به طول انجامید، تنها رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، در منطقه حاضر شد و جای مسئولان نهادهای مرتبط دیگر از قبیل حفاظت محیط زیست و سازمان مراتع و جنگل‌ها خالی بود.  

جنگل‌های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت از بکرترین مناطق جنگلی ایران به لحاظط تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری آن شمرده می‌شود، به گونه‌ای که گفته می‌شود ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموع گونه‌های گیاهی شناخته شده کشورمان در این لکه جنگلی یافت می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جنگل‌های ارسباران که در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان‌های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده است، علاوه بر تنوع و غنای ژنتیکی از نظر جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی نیز حائز اهمیت فراوان است، همین ویژگی‌ها سبب شده که پرونده جنگل‌های ارسباران برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شود.

 

 

انتهای پیام///